(WBS) مخفف «Wohnberechtigungsschein» به معنی «گواهی استفاده از خانه های ارزان‌قیمت یا سوسیالی» است . به طور خلاصه داشتن نامه WBS تائید می کند که درآمد شما کم است و نیاز به یک آپارتمان با اجاره ارزان‌تر دارید. با داشتن این گواهی دولت شما را در این زمینه کمک میکند. دولت آلمان در برخی موارد به شرکت‌های خانه سازی (به عنوان مثال، در هنگام ساخت و یا بازسازی خانه‌ها) کمک مالی میکند و مالکان خانه مکلف می‌شوند تا همین خانه ها را با اجاره ارزان‌تر به اشخاصی که دولت آنها را مستحق میداند اجاره دهند.

درخواست برای WBS در شماری از ایالت ها رایگان است، اما در بعضی از ایالت ها بین 4 تا 40 یورو هزینه دارد. با داشتن WBS هر فرد اجاره داشتن یک اتاق یا یک آپارتمان یک اتاقه را دارد. بنابراین اگر شما تنها زندگی می‌کنید، یک گواهی WBS برای آپارتمانی یک اتاقه به شما تعلق می‌گیرد (البته این اتاق معمولا سرویس یهداشتی و آشپزخانه هم دارد اما ممکن است آشپزخانه داخل اتاق قرار داشته باشد). اگر زوج هستید، اجازه آپارتمانی دو اتاقه دریافت می‌کنید. چند نفر که شرایط داشتن این اجازه‌نامه را دارند، میتواند با هم یک گواهی WBS مشترک درخواست کنند و مثلا چهارنفری به صورت مشترک خانه‌ای چهار اتاقه داشته باشند. در نظر داشته باشید که در آلمان هال خانه (Wohnzimmer) هم جزو اتاق‌های خانه به حساب می‌آيد و خانه‌ها اتاقی جداگانه به عنوان هال ندارند.

 

آیا من هم می‌توانم برای خانه ارزان‌قیمت درخواست بدهم؟
شما زمانی از اجازه‌نامه خانه سوسیالی برخوردار میشوید که درآمد ماهانه کافی نداشته باشید و به دلیل درآمد پائین، نتوانید زیاد اجاره بپردازید. در هر ایالتی اگر مبلغ درآمد شما از حد مشخصی کمتر باشد، WBS شامل شما می شود اما این حد مشخص درآمد در ایالت‌های مختلف با هم فرق دارد. اگر خودتان کار نمی‌کنید و از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنید یا تحت حمایت جاب‌سنتر هستید هم می‌توانید برای خانه‌های WBS درخواست بدهید. شرط مهم دیگر برای استفاده از خانه‌های WBS این است که دارای یک اقامت قانونی حداقل یک‌ساله در آلمان باشید. افراد دارای ویزای کار و دانشجویان هم می‌توانند برای استفاده از این خانه‌های ارزان‌قیمت تقاضا بدهند.

 

برای درخواست دادن چه مدارکی لازم است؟
برای درخواست این اجازه‌نامه شما معمولا به کاپی اسناد ذیل نیاز دارید:

پاسپورت و اجازه اقامت (حداقل یک ساله)
گواهی ازدواج اگر زوج هستید
گواهی تولد کودکان شما
نامه درآمد ماهانه شما که نشان می‌دهد درآمد ماهانه شما چقدر است
مدرک ثبت محل اقامت شما
نسخه‌ای از شرح عواید و مصارف شما در حساب بانکی‌تان
مدارک مورد نیاز می‌تواند در ایالات‌های مختلف با هم فرق داشته باشد، در نتیجه خوب است که فرم‌های ثبت‌نام صادر شده از طرف اداره مسکن ایالت خود را بخوانید تا ببینید چه مدارکی لازم است. بسیاری از ادارات دولتی وب‌سایت‌ دارند و از طریق مراجعه به آن می‌توانید فرم مربوط به درخواست WBS را بدست بیاورید.

 

کجا و چگونه باید درخواست بدهم؟
اجازه‌نامه خانه‌های WBS را باید به صورت مکتوب از اداره مسکن (“Wohnungsamt”) واقع در شهرداری (“Bürgeramt”) منطقه خود درخواست کنید. بیشتر ادارات دولتی محلی وب‌سایت‌هایی دارند که می‌توانید فرم‌های درخواستی را از آنها دریافت کنید. بعلاوه می توانید به صورت حضوری به اداره مسکن بروید و فرم ها را دریافت کنید. بعضی ازشهرهای کوچک در آلمان اداره مسکن جداگانه ندارند. اگر در چنین شهرهایی زندگی می‌کنید برای دریافت گواهی WBS باید مستقیم به شهرداری بروید.

درخواست خود را هم میتوانید با پست بفرستید، هم از طریق ایمیل و هم به صورت حضوری، اما اگر وقت دارید خوب است که حضوری مدارک را ببرید و سعی کنید از کارمند مربوطه بخواهید به مدارک شما را چک کند واگر کدام مشکلی وجود دارد به شما بگوید، به این ترتیب نیاز ندارید انتظار بکشید که آنها شما را با پست کمبود مدارک آگاه سازند. به طور معمول روند صدور گواهی WBS بین ۲ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

 

اگر مطمئن نیستید که تمام مدارک مورد نیاز را در دسترس دارید یا خیر، باز هم میتوانید درخواست خانه WBS بدهید. اگر مدرکی لازم باشد، اداره مسکن (Wohnungsamt) به شما نامه‌ای می‌فرستد و می‌گوید چه مدارکی را باید اضافه کنید. اگر خانه‌های WBS شامل حال شما نشود، می‌توانید برای دریافت کمک‌هزینه مسکن (Wohngeld) به شهرداری منطقه خود (Bürgeramt or Rathaus) درخواست بدهید.