فراکسیون‌های ائتلاف (CDU/CSU و SPD) روز سه‌شنبه برسر اصلاحات جدیدی در قوانین مهاجرت به توافق رسیدند. پیش‌نویس این اصلاحات که در هفته‌ی جاری به پارلمان آلمان تسلیم خواهد شد، محدودیت‌های بیشتری را سرراه صدور پاسپورت آلمانی قرار می‌دهد و شانس شهروندی را در این کشور برای مهاجرها سخت‌تر می‌کند.

بر اساس این قوانین، با درخواست تابعیت کسانی که بیش از یک همسر دارند موافقت نخواهد شد. همچنین هرکسی که عضو گروه‌های شبه‌نظامی باشد، تروریست شناخته شده و درخواست شهروندی او رد خواهد شد. اگر این افراد علاوه بر کشور خودشان دارای تابعیت آلمانی نیز باشند، پاسپورت آلمانی آن‌ها پس گرفته خواهد شد. در مورد آلمانی‌هایی که به نشانه‌ی اعتراض از کشور خود خارج شده و به شبه‌نظامیانی مثل داعش پیوسته‌اند، اگر دارای دو تابعیت باشند، تابعیت آلمانی آن‌ها باطل خواهد شد. آن دسته از شهروندان آلمان که قبلا عضو گروه‌های تروریستی بودند اما پشیمان شده و به آلمان برگشته‌اند، مشمول این قوانین نخواهند بود.

وکلا اصلاحات را عقبگرد خواندند

در آستانه‌ی تصویب اصلاحات در کمیته‌ی داخلی بوندستاگ، وکلا و متخصصین امور مهاجرت از قوانین جدید به‌شدت انتقاد کردند. آن‌ها معتقدند که آلمان در شرایط کنونی نیازمند قوانینی است که به انسجام کشور کمک کند؛ در حالی‌که این اصلاحات، جامعه را طبقه‌بندی می‌کند و موجب شکل‌گیری “شهروندان درجه دو” می‌شود.

از نظر تارک تبارا، پروفسور حقوق عمومی در دانشگاه حقوق و اقتصاد برلین، «این اصلاحات، عقبگردی به زمان رایش و قوانین شهروندی در سال ۱۹۱۳ تا اصلاحات قرمز-سبز در سال ۲۰۰۰ است که در نتیجه‌ی آن اثری از مفهوم بنیادی و دموکراتیک “قبول تابعیت” باقی نخواهد ماند.» آن‌ها همچنین “تروریست خواندن شبه‌نظامیان” را زیر سوال بردند زیرا اصلاحات جدید، مرزی میان مبارزان جنبش‌های آزادی‌طلبانه و تروریست‌ها قائل نمی‌شود. در نتیجه مشخص نیست چه کسی برعلیه چه کسی مبارزه می‌کند.