بادن-وورتمبرگ استانی در جنوب غربی آلمان واقع در شرق راین است که با فرانسه مرز تشکیل می دهد.سومین ایالت بزرگ آلمان با مساحت ۳۵,۷۵۱ کیلومتر مربع و جمعیت ۱۱میلیونی می باشد.بادن-وورتمبرگ یک جمهوری پارلمانی و بخشی از حاکمیت دولت فدرال است که در سال 1952 توسط ادغام ایالت های بادن-وورتمبرگ و وورتمبرگ- هوهنسولرن تشکیل شده است.پایتخت این ایالت اشتوتگارت می باشد. بادن-وورتمبرگ سومین ایالت بزرگ آلمان به‌شمار می‌آید.

تاریخچه

بادن-وورتمبرگ از قلمروهای تاریخی بادن، پروس هونسلرن، وورتمبرگ و همچنین بخشهایی از ساوابیا تشکیل شده است.
در سال 100 میلادی، امپراطوری روم به وورتمبرگ حمله کرد و آن را اشغال نمود.
در طول قرن سوم میلادی، آلامانها رومیان را مجبور به عقب نشینی به غرب رودخانه های راین و دانوب کردند.
در سال 496 میلادی آلمان ها توسط تهاجم فرانکی به رهبری کلوییس اول شکست خوردند.
بعد از تشکیل روم مقدس بیشتر مردم این منطقه گرایش به سمت کاتولیک ها داشتند با وجود این که شمال آلمان تحت تاثیر پروتستان ها بود.

جنگ جهانی دوم تا قرن 20 ام
بعد از جنگ جهانی دوم متفقین سه ایالت فدرالی در منطقه امروزی بادن-وورتمبرگ تاسیس کردند:وورتمبرگ-هونسلرن،بادن و بادن وورتمبرگ.
بادن و وورتمبرگ-هونسلرن توسط فرانسه اشغال شده بودند در حالی که وورتمبرگ- بادن در اشغال آمریکا بود.
در سال 1949، هر ایالتی عضو بنیاد جمهوری فدرال آلمان شد، با ماده 118 قانون اساسی آلمان، یک پروسه الحاقی را تأسیس کرد. در 16 دسامبر 1951، وورتمبرگ-بادن، وورتمبرگ-هونزولرن و بادن از طریق رفراندوم به نفع یک ادغام مشترک رای دادند. بادن-وورتمبرگ در 25 آوریل 1952 به طور رسمی عضو آلمان غربی شد.

بادن-وورتمبرگ تنها ایالت آلمان است که ساکنان آن در یک همه‌پرسی، رأی به تشکیل آن به شکل کنونیش دادند: این همه‌پرسی در ۹ دسامبر سال ۱۹۵۱ صورت گرفت. در این روز، شهروندان سه استان وورتمبرگ-بادن (Württemberg-Baden)، وورتمبرگ-هوهنتسولرن (Württemberg-Hohenzollern) و بادن جنوبی (Südbaden) تصمیم گرفتند، در چارچوب تقسیمات کشوری بادن-وورتمبرگ قرار بگیرند. تاریخ رسمی تأسیس این ایالت، روز ۲۵ آوریل سال ۱۹۵۲ است.

جغرافیا

بادن-وورتمبرگ در آلمان با راین لند فالاتین،هسه و بایرن هم مرز است و با کشور های فرانسه و سوئیس هم مرز است.
بیشتر شهرهای بادن-وورتمبرگ اطراف رود نگر قرار دارد این رود از جنوب غربی به مرکز و سپس به شمال غربی ایالت می رود.
راین مرز غربی و همچنین بخش بزرگی از مرز جنوبی را تشکیل می دهد. جنگل سیاه (شوارتزوالد)، محدوده اصلی کوهستان ایالت، در قسمت بالایی شرق دره راین است.
فلات آلبو سوابیای بالا، بين نكار، جنگل سياه و دانوب، يك حوضه آب وهوايي مهم اروپا است. بادن-وورتمبرگ از طریق دریاچه کنستانس با سوئیس، اتریش و بایرن مرز آبی دارد.
این منطقه در قسمت هایی از آلپ(به نام آلگاو) را با بایرن و ورللبرگ اتریش مشترک است. بادن-وورتمبرگ با اتریش مرز زمینی ندارد.
منبع رود دانوب در بادن-وورتمبرگ در نزدیکی شهر دوناشینگن، در محلی به نام فورت واگن در جنگل سیاه است.

اقتصاد

اگر چه بادن وورتمبرگ نسبت به سایر مناطق آلمان منابع طبیعی کمی دارد اما این ایالت از ثروتمندترین مناطق اروپا است که نرخ بیکاری به طور کلی پایین است. تعدادی از شرکت های شناخته شده در کشور مستقر هستند، به عنوان مثال Daimler AG، Porsche، Robert Bosch GmbH (صنعت خودرو)، Carl Zeiss AG (اپتیک)، SAP SE (بزرگترین شرکت نرم افزاری در اروپا) و Heidelberger Druckmaschinen (مکانیک دقیق مهندسی).
با وجود این، اقتصاد بادن-وورتمبرگ توسط شرکت های کوچک و متوسط تحت سلطه قرار می گیرد. با وجودی که در منابع طبیعی قابل استفاده (که قبلا سرب، روی، آهن، نقره، مس و نمک) فقیر است و هنوز هم در بسیاری از مناطق روستایی است اما منطقه ای به شدت صنعتی است.
تجارت هایی با این سایز و شعبه سازی قسمت های مختلف صنایع باعث می شود که صنایع به طور گسترده تخصصی تر شوند. یک پنجم از ارزش افزوده ناخالص ملی صنعتی “قدیمی” جمهوری فدرال توسط بادن وورتمبرگ تولید می شود. حجم معاملات برای تولید در سال۲۰۰۳ ،۲۴۰۰۰۰میلیون افزایش یافت که ۴۳درصدش از صادرات تامین می شد.
نیمی از کارکنان صنعت تولید در شرکت های ساخت و ساز مکانیکی، مهندسی برق و اتومبیل مشغول به کارند. این ایالت محل پیدایش بزرگترین شرکت ها است. صنعت مکانیک دقیق نیز فراتر از مرزهای منطقه گسترش می یابد، این صنعت در ساخت قطعات نوری، ساعت سازی، اسباب بازی، صنایع متالورژی و صنایع الکترونیک نیز وجود دارد.
صنعت نساجی که قبلا در اکثر مناطق فراوان بوده است، اکنون در بادن وورتمبرگ وجود ندارد.
بودجه تحقیق و توسعه به طور مشترک توسط دولت و صنعت تامین می شود. در سال 2001، بیش از یک پنجم از 100،000 یا بیشتر از افراد مشغول در تحقیق و توسعه آلمان در بادن-وورتمبرگ بودند که بیشتر آنها در اشتوتگارتای مشغول هستند. بادن-وورتمبرگ یکی از چهار موتور برای صنعت اروپا است‌.
مطالعه ای در سال 2007 توسط کمپین PR 《ابتکار جدید اقتصاد بازار اجتماعی》 بادن-وورتمبرگ را به عنوان موفق ترین و پویاترین اقتصاد در میان 16 ایالت معرفی کرده است.
در اکتبر سال 2018 نرخ بیکاری در اکتبر 3 درصد بود و دومین جایگاه را بعد از بایرن در آلمان دارد و هم چنان در اتحادیه اروپا نیز کمترین نرخ را داراست.

سیاست

مجلس ایالتی بادن وورتمبرگ مجلس نمایندگان است.سیاست بادن وورتمبرگ به طور سنتی تحت سلطه اتحادیه دموکراتیک محافظه کار آلمان(CDU) بود‌
در انتخابات لند تگ ۲۷ مارس۲۰۱۱ رای مسیحیان دموکرات و راست گراها کمتر از گرین های متحد با سوشال دموکرات ها شد.
از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ حزب جمهوری خواه قدرت را در لند تگ تصاحب کرد‌.

طبیعت

بادن-وورتمبرگ دومین ایالتی است که پس از بایرن گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. هتل‌ها و مسافرخانه‌های این ایالت، هر سال حدود ۴۰ میلیون شب رزرو می‌شوند. این ایالت از طبیعت بکری برخوردار است: جنگل سیاه با دره‌های عمیق و رومانتیکش و دو جزیرهٔ گل به نام‌های مایناو (Mainau) و رایشِناو (Reichenau) هر ساله صدها هزار گردشگر را جذب می‌کنند. جزیره‌های مایناو و رایشناو از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچهٔ آلمان، بُودِن (Bodensee) که محل تلاقی خاک آلمان، سوئیس و اتریش است، در این ایالت واقع شده. خانه‌های قدیمی روستایی این ایالت نیز یکی از جاذبه‌های توریستی بادن-وورتمبرگ است. در کنار این طبیعت رنگارنگ، شهرهایی چون هایدلبرگ (Heidelberg)، توبینگن (Tübingen)، فرایبورگ (Freiburg) و کنستانتس (Konstanz) نیز، جذابیت این ایالت را دو چندان می‌سازند.

 

فرهنگ

جشنواره بین‌المللی فیلم مانهایم-هایدلبرگ دومین جشنواره فیلم معتبر آلمان هرساله به‌طور مشترک در شهرهای مانهایم و هایدلبرگ برگزار می‌شود.

توریسم

بادن-وورتمبرگ مقصد خوبی برای تعطیلات هست. جاذبه های دیدنی این شهر شامل: بزرگترین شهر و پایتخت، اشتوتگارت که هم تاریخی و هم مدرن است با معماری و فضایی شهری (پارک های شهر و باغ وحش ویلهلم)، قلعه های آن (مانند قلعه سلطنتی)، موزه ها و فرهنگی غنی (تئاتر، اپرا) و حمام های چشمه های معدنی در اشتوتگارت-بد کانستات (همچنین سایت کریسمس روم)؛ این تنها شهر اصلی آلمان است که تاکستان در شهر است.
شهرک لودویگسبورگ و کارلسروهه، سالنهای تفریحی لوکس و کازینو در شهر بادن-بادن ، معماری قرون وسطی اولم (اولم مونستر بلندترین کلیسا در جهان)، شهرهای پر جنب و جوش جوان اما سنتی ، شهر هایدلبرگ تیبینگن با قلعه های قدیمی خود که در بالای رودخانه نکر است.
سایت های صومعه های سابق مانند آنهایی که در جزیره ریشنو و در ماولبرون (هر دو میراث جهانی) و همچنین ابی بیبنهاوزن یافت می شود.
بادن-وورتمبرگ همچنین دارای امپراتوری های قدیمی و قدیمی امروزی مانند:بیبرچ ،اسلینگن ،نکار، هایلبرون، رافنزبورگ، روتلینگن و سوالی. همچنین جنوبی ترین و خورشیدی ترین شهر آلمان،نزدیک آلزاس و سوئیس یک پایگاه ایده آل برای کاوش در ارتفاعات نزدیک جنگل سیاه است و پایگاه مناسبی برای اسکی در زمستان و کوهنوردی در تابستان است. از جاذبه های دیگر می توان به روستاهای سنتی و هم چنان شهرک مشروبات دره راین در جنوب بادن اشاره کرد.
این ایالت هم چنین جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد که از آن جمله می شود به :حوضه دره دانوب شوبین آلب (با قلعه هونسلرن و قلعه سیگمارینگن)، جنگل ساوابین جنگل دره بالا راین و دریاچه کنستانس که در آن انواع ورزش های آبی محبوب است،شهر مرزی امروز Konstanz ( محل شورای کنستانس)، روستای نئولیت و برنز در اوهلدینگن، جزیره گل مینو که برای فعالیت در فضای باز در ماه های تابستان مناسب هستند،اشاره کرد.
در بهار و پاییز (آوریل / می و سپتامبر / اکتبر)، جشنواره های آبجو (نمایشگاه های سرگرمی) در اشتوتگارت برگزار می شود.
مسیر یادبود برتا بنز یک مسیر دیدنی 194 کیلومتری از مانهایم ، هایدلبرگ، ویشلو به فورتسهایم است. این مسیر اولین راه طولانی بوده که برتا بنز در آگوست سال ۱۸۸۸ بوسیله اتومبیل طی کرده است‌

دولت
این ایالت به ۳۵ ناحیه و ۹ شهر مستقل تقسیم می شود که هردو در ۴ ناحیه اداری تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
فرایبورگ، کارلسروهه، اشتوتگارت و تیبینگن.

مساحت(کیلومتر مربع)جمعیت 2017نامردیف
140.1854.853بادن-بادن1
153.06219.636فرایبورگ2
108.83160.601هیدلبرگ3
99.88125.113هیلبرون4
173.46311.919کارلسره5
144.96307.997منهایم6
98.02124.289فورزهایم7
207.35632.743اشتوتگارت8
118.69125.596اولم9

 

آموزش
بادن-وورتمبرگ خانه تعدادی از قدیمی ترین ، مشهور ترین و با اعتبارترین دانشگاه ها در آلمان است،مانند دانشگاه هایدلبرگ(قدیمی ترین دانشگاه آلمان مدرن)،فرایبورگ است. دو دانشگاه دیگر در شهر منهایم و اولم است هم چنان دو دانشگاه دیگر در اشتوتگارت پایتخت ایالت وجود دارد،دانشگاه هونهایم و اشتوتگارت. این ایالت بیشترین حجم انستیتو های آکادمیک را نسبت به سایر ایالت های آلمان دارد.
دمو گرافیک

جمعیت ایالت در سال ۲۰۱۴ به تعداد ۱۰.۴۸۶.۶۶۰ که ۵۳۵۴۱۰۵ زن و ۵۱۳۲۵۵۵ مرد هستند.

مذهب

شمال و بیشتر مرکز بادن-وورتمبرگ پروتستان هستند. سوابایی بالا و بالای دره نکر و بادن جنوبی کاتولیک هستند.