برلین((Berlin
برلین پایتخت و بزرگترین شهر آلمان از نظر جمعیت و مساحت است. جمعیت ۳.۷۱۱.۹۳۰ در سال ۲۰۱۷ این شهر را دومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا بعد از لندن نمود.
این شهر یکی از ۱۶ ایالت فدرال آلمان است. این شهر با ایالت براندنبورگ احاطه شده است.
سرچشمه رودخانه شارپ که به رودخانه هاول (جزایر رودخانه الب) در حومه غربی اسپندوا جریان دارد از برلین می گذرد.
از جمله ویژگی های توپوگرافی شهر می توان به دریاچه های بسیار در مناطق غرب و جنوب شرقی که توسط رودخانه های هاول،اسپری و دام تشکیل شده اشاره کرد.
طبق قرارگیری موقعیت شهر در سطح اروپا،برلین دارای آب و هوایی معتدل است. تقریبا یک سوم مساحت شهر از جنگل ها،پارک ها،باغ ها،رودها،کانال ها و دریاچه تشکیل شده است.
این شهر در قسمت مرکزی لهجه آلمانی قرار دارد،لهجه مردم برلین ترکیبی از لهجه های مارسیان لوسیتانی جدید است.
برلین اولین بار در قرن 13 و در گذر از دو مسیر مهم تاریخی ثبت شده است. برلین در سال (1717-1417پایتخت ماربریدا براندنبورگ، پادشاهی پروس (1918-1701)، آلمان امپراتوری (1818-1971)، جمهوری وایمار (1933-1919) و رایش سوم (1945-1933)
برلین در قرن 13 برای اولین بار ثبت شد.این شهر در بین دو منطقه تجاری تاریخی قرار گرفته است. برلین در طی سالها پایتخت مناطق مختلفی از جمله: پایتخت ماربریدا براندنبورگ، پادشاهی پروس، امپراتوری آلمان،جمهوری وایمار و رایش سوم بوده است.
برلین در سال 1920 سومین شهرداری بزرگ در جهان بوده است.
بعد از جنگ جهانی دوم و اشغال بوسیله کشورهای برنده ، این شهر به دو قسمت برلین غربی و شرقی تقسیم شد.
برلین شهر جهانی فرهنگ،سیاست،رسانه و علم است.اقتصاد برلین استوار بر شرکت های های تک بخش خدمات که شامل مجموعه ای متنوع از صنایع خلاق، امکانات تحقیقاتی، شرکت های رسانه ای و محل های کنوانسیون است.
برلین یک مرکز قاره ای برای ترافیک هوایی و راه آهن است هم چنان دارای شبکه حمل و نقل عمومی بسیار پیچیده ای است. کلانشهر و مقصد توریستی محبوبی است. صنایع مهم نیز شامل فناوری اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی تمیز، بیوتکنولوژی، ساخت و ساز و الکترونیک می شوند
برلین خانه دانشگاه های مشهور جهان، ارکسترها، موزه ها و مکان های تفریحی است و هم چنین میزبان بسیاری از رویدادهای ورزشی است.
باغ وحش این شهر بیشترین بازدید کننده را در اروپا دارد و یکی از مشهورترین باغ وحش ها در جهان است.
این شهر دارای بزرگترین مجتمع استدیو فیلم جهان است و هم چنان از مشهورترین موقعیت ها برای سازندگان فیلم های جهانی است.
جشنواره ها،معماری متنوع،زندگی شبانه،هنرهای معاصر و زندگی بسیار باکیفیت این شهر بسیار معروف است.
تاریخچه
برلین در شمال شرقی آلمان،در شرق رود که به رود الب می رسد قرار دارد.
جنگ سی ساله بین سال های 1618 تا 1648 برلین را خراب کرد. یک سوم از خانه ها آسیب دیدند یا ویران شدند و نصف جمعیت شهر مردند.
انقلاب صنعتی برلین را در قرن 19 کاملا تغییر داد،اقتصاد و جمعیت شهر به شکل چشم گیری افزایش یافت و حتی حومه ی شهر نیز به سرعت رشد کرد.برلین پایتخت امپراطوری نو ظهور آلمان شد و در سال 1881 به عنوان منطقه شهری جداگانه از برندنبرگ شناخته شد.
در اوایل قرن ۲۰ برلین زمینه مفیدی برای حرکات مهم آلمان بود. در زمینه هایی مانند معماری ،نقاشی و سینما فرم های جدید و استایل های مختلفی پدید آمدند.
در اواخر جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ در ساختمان رایش فیلیپ.‌‌..اعلام جمهوری کرد. در سال ۱۹۲۰ شهرهای حومه،روستاها و املاک اطراف برلین در یک شهر بزرگ به یکدیگر پیوستند.
این کلانشهر به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های جهان به دوران رشد خود رسیده بود و نقش رهبری آن در علوم، فن آوری، هنر، علوم انسانی، برنامه ریزی شهری، فیلم، آموزش عالی، دولت و صنایع شناخته شده بود.
آلبرت انیشتین در طی عمر خود به مشهوریت عامه رسید، او در سال ۱۹۲۱ برای فیزیک جایزه نوبل دریافت نمود‌.
در سال ۱۹۳۳ آدولف هیتلر و حزب نازی قدرتمند شدند.
در طول جنگ جهانی دوم برلین شهری بود که سخت ترین بمباران ها را به خود دید،قسمت های بزرگی از این شهر خراب شدند. متحدین ۶۷۶۰۷ تن بمب بر روی شهر افکندند. ۶۴۲۷ هکتار از زمین های ساخته شده از بین رفت. نزدیک ۱۲۵۰۰۰ شهروند کشته شدند.بعد از جنگ در اروپا در می سال ۱۹۴۴ تعداد زیادی از پناهندگان از مناطق شرقی به برلین پناهنده شدند.
قدرت های برنده شهر را به چهار قسمت تقسیم نمودند، بخش های متفقین غربی(ایالات متحده آمریکا،بریتانیا و فرانسه)برلین غربی را شکل دادند در حالی که شوروی قسمت شرقی را تشکیل می داد. در سال ۱۹۶۱ آلمان شرقی شروع به ساخت دیواری در اطراف برلین غربی نمود و برلین کاملا تقسیم شد.برای اهالی آلمان غربی عبور از دیوار بسیار آسان بود ولی برا بیشتر شرقی ها این کار بوسیله حکومت ممنوع شده بود
جغرافیا
توپوگرافی
برلین در شمال شرقی آلمان قرار دارد، در ناحیه ای از جنگل های باتلاق کم عمق با توپوگرافی عمدتا مسطح، بخشی از دشت وسیع شمال اروپا که از شمال فرانسه به غرب روسیه عبور می کند.
۲۴درصد از مساحت شهر را جنگلها و دریاچه‌های زیبا پوشانده، دره رود اسپری که از شرق تا غرب امتداد دارد و به میزان ۱۹۷ کیلومتر در رودخانه‌ها و کانال‌هایی که قابل کشتیرانی، سهیم است. ۴۷درصد از زمین‌های این شهر دارای کاربری‌های متفاوت است، ۸درصد برای زیر سازه‌های ترافیکی در نظر گرفته شده و ۴۳درصد برای فضای سبز و چشم‌اندازهای طبیعی مطرح است که از این میزان ۱۷درصد آن به جنگل‌ها، ۱۲درصد به پارک‌ها، ۷درصد به اراضی کشاورزی و ۷درصد به دریاچه‌ها اختصاص دارد. ۲۰ درصد فضای باز نیز به عنوان زمین‌های جان پناه جهت بلایای طبیعی در اطراف شهر قرار دارد.
آب و هوا
برلین دارای آب و هوای دریایی ساحل غربی است.
این نوع آب و هوا دارای درجه حرارت متوسط تابستان و زمستان های معتدل است.
معماری
آثار برجسته معماری این شهر عبارتند از:
برج تلویزیون) در الکساندر یکی از بلندترین سازه های اتحادیه اروپا در 368 متر (1،207 فوت) است. ساخته شده در سال 1969، آن را در سراسر بسیاری از مناطق مرکزی برلین قابل مشاهده است.
دروازه براندنبورگ نقطه عطف برلین و آلمان است و آن را به عنوان نماد تاریخ تاریخی و اتحاد و صلح به نمایش می گذارد. ساختمان ریچستاژ محل سنتی پارلمان آلمان است.
نمایشگاه هنرهای نمایشی در شرق به طور مستقیم بر روی دیوار برلین نمایش داده شده است. این بزرگترین گواهی باقی مانده از تقسیم تاریخی شهر است.

.سایر بناها عبارتند از:
ساختمان اصلی کتابخانه دولتی برلین در میدان اونتر دن لندن،دروازه براندنبورگ از نماد های برلین

اقتصاد

در سال 2015، تولید ناخالص ملی اساسی کشور 124.16 یورو (142) میلیارد دلاربوده و در حالی که درسال 2014 ،117.75 یورو بوده است که در حدود 5.4 درصد افزایش یافته است.
اقتصاد برلین بر بخش خدمات حاکم است و حدود 84 درصد از همه شرکت ها در زمینه خدمات تجاری فعالیت می کنند.
بخش های مهم اقتصادی برلین شامل علوم زیستی، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و ارتباطات، رسانه ها و موسیقی، تبلیغات و طراحی، بیوتکنولوژی، خدمات محیط زیست، ساخت و ساز، تجارت الکترونیک، خرده فروشی، تجارت هتل و مهندسی پزشکی است.
تحقیق و توسعه برای شهر اهمیت اقتصادی دارد . چندین شرکت بزرگ مانند فولکس واگن، Pfizer و SAP در آزمایشگاه های نوآوری در شهر کار می کنند.
توریسم
برلین در سال 2014، 788 هتل با 134،399 تخت داشت. این شهر در سال 2014 ثبت نام 28.7 میلیون نفر اقامت در هتل و 11.9 میلیون نفر مهمان هتل را ثبت کرده است.
آموزش

منطقه پایتخت برلین- براندنبورگ یکی از مراکز پرطرفدار آموزش عالی و تحقیقات در آلمان و اروپا است. 40 برنده جایزه نوبل وابسته به دانشگاه های برلین است.
این شهر دارای چهار دانشگاه تحقیقاتی عمومی است و دارای بیش از 30 مرکزخصوصی، حرفه ای و کالج های فنی است که طیف گسترده ای از رشته ها را ارایه می دهند.
سه دانشگاه بزرگ برلین روی هم 100000 دانشجو دارد. دانشگاه آزاد برلین،دانشگاه TU برلین،دانشگاه FUو HU که قسمتی از دانشگاه German Universities Excellence Initiative هستند.
سایر دانشگاه ها:
Berlin School of Economics and Law(دانشگاه اقتصاد و قانون) و دانشگاه علوم جدید برای مهندسی و اقتصاد
فرهنگ
موسسات فرهنگی متعدد برلین بسیارشناخته شده اند.
صحنه موسیقی، رقص و هنر ابتکاری در قرن بیست و یکم توسعه یافته است.
جوانان، هنرمندان و هنرمندان بین المللی همچنان در برلین و مرکز سرگرمی های محبوب در جهان سکونت دارند.

عملکرد فرهنگی شهر با انتقال گروه موسیقی جهانی که تصمیم به نقل و انتقال مقر شان به نزدیکی سرچشمه رودخانه اسفر را داشتند، برجسته شد. در سال 2005، برلین به نام “شهر طراحی” توسط یونسکو نامگذاری شد و از آن زمان بخشی از شبکه های شبکه های خلاقانه بوده است.

ورزش

برلین به عنوان یک میزبان بزرگ رویدادهای ورزشی بین المللی، به عنوان نماینده عالی شناخته شده است. این شهر میزبان المپیک تابستانی 1936 بود و هم چنان میزبان فینال جام جهانی 2006 بود. مسابقات جهانی IAAF در دو و میدانی در سال 2009 در استدیو المپیک برگزار شد. این شهر در سال 2009 و 2016 نهایی یورو 4 لیگ بسکتبال را در اختیار داشت. و یکی از میزبان های EuroBasket FIBA 2015 بود. در سال 2015 برلین محل برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا بود