تورینگا (یا تورینگن) Thuringia

تورینگا در مرکز آلمان واقع شده است با مساحت ۱۶۱۷۱ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۲۹ میلیونی ششمین ایالت کوچک از نظر مساحت و پنجمین از نظر جمعیت است. بزرگترین شهر و پایتخت این ایالت است. این ایالت با ایالت های:بایرن،هسه،زاکسن پایین و زاکسن آن هالت همسایه است.

تاریخچه
تورینگا در سال 1920 به عنوان یک ایالت جمهوری ویمار از ادغام دژهای ارنستین، به جز Saxe-Coburg تأسیس شد، اما می توان ریشه های آن را به قلمرو فرانسیس دشت تورینگا که در سال 631 میلادی توسط پادشاه داگبرت اول تاسیس شده بود، ردیابی کرد.
پس از جنگ جهانی دوم، تورینگا در آلمان تحت اشغال اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت و مرزهای آن به هم پیوسته شد.
تورینگا بخشی از جمهوری دموکراتیک آلمان در سال 1947 بود، اما در سال 1952 در جریان اصلاحات اداری حل شد و قلمرو آن به مناطق ارفورت، سول و گرا تقسیم شد.
تورینگن در سال 1990 پس از پیوستن آلمان، با مرزهای کمی متفاوت، مجددا تاسیس شد و به یکی از ایالت های فدرال جدید آلمان تبدیل شد.

 

جغرافیا

از شمال غربی خلاف جهت عقربه های ساعت، تورینگیا در مرزهای آلمان با نواحی ساکسونی، ساکسونی-آنهالت، ساکسونی، بایرن و هس قرار دارد.
مناظر تورینگا بسیار متنوع هستند. شمال با کوه های هارز اشغال شده است، و پس از Goldene Aue، دامنه ای حاصلخیز در اطراف حلمتس مهم ترین رودخانه قرار دارد. شمال غرب شامل ایکسفلد منطقه ای پر از گوزن و با ‌جنگل های تنک، که در آن رودخانه لاین جریان دارد.
بخش مرکزی و شمالی تورینگا با عرض ۳۰۰۰کیلومتر مربعی دارای منابع تورینگا است،منطقه ای بسیار حاصل خیز و مسطح در اطراف رود است.

در جنوب تورینگا بلندترین کوه های این ایالت وجود دارد که با جنگل ها سرتاسر آن پوشیده شده است.
بلندترین کوه تورینگا گروسر بیربرگ نام دارد.
مهمترین رودخانه در تورینگا، سائیله (شاخه ای از الب) است.
تورینگا تنها ایالت در آلمان است که راه های ارتباطی آبی ندارد.

 

آب و هوا
آب و هوای تورینگیا معتدل است و باد غرب در این منطقه غالب است. آب و هوای غالب : زمستان ها به طور طولانی می توانند سرد باشند و تابستان هم می تواند گرم شود.

دوره های خشک ، به ویژه در حوضه تورینگن است که در همه جهات به سمت کوه ها وجود دارد. این ناحیه خشک ترین منطقه آلمان است.

طبیعت و محیط
جنگل راش به عنوان گونه غالب تورینگا است که امروزه در کوه های هینیش یافت. در بالکن ها، ترکیبی از راش و صنوبر طبیعی است. با این حال، بسیاری از دشت ها پاکسازی شده اند و برای کشاورزی استفاده می شوند.
درمقایسه با جنگل ها کشاورزی هنوز هم متعارف و در سلطه ساختار های بزرگ هست. مشکلات در دوره های خشک به خصوص ماه های تابستان است.

 

شهرهای مهم

RankCityPop. 2012-12-31
1Erfurtارفورت203,485
2Jenaینا106,915
3Geraگرا95,384
4Weimarوایمار63,236
5Gothaگوتا44,371
6Nordhausenنوردهاوزن41,926
7Eisenachآیزناخ41,744

 

دین

Religion in Thuringia – 2015
None or other
70.1%
EKD Protestants
22.2%
Roman Catholics
7.8%

بی دین یا سایر ادیان پروتستان کاتولیک

 

سیاست
پس از انتخابات، چپ، سوسیال دموکرات ها و گرین ها موافقت کردند که یک دولت ائتلافی به رهبری بودو راملو از چپ تشکیل دهند. انتخابات بعدی دولت سال ۲۰۱۹ است.
اقتصاد
اقتصاد تورینگیا با گذار اقتصادی که بعد از ادغام آلمان به وقوع پیوسته و منجر به بسته شدن بیشتر کارخانجات شده است، مشخص شده است. نرخ بیکاری در اواسط سال 2005 به اوج رسید. از آن سال، اقتصاد شاهد رونق بوده است و وضعیت کلی اقتصادی بهبود یافته است.

 

کشاورزی

کشاورزی و جنگلداری در دهه های گذشته اهمیت زیادی یافته است و اهمیت بیشتری نسبت به دیگر مناطق آلمان، به ویژه در مناطق روستایی دارند. 54٪ از قلمرو تورینگیا در استفاده کشاورزی است
حوضه های حاصل خیز این ایالت برای کشت غلات و حبوبات،سبزیجات و محصولات انرژی زا مناسب هستند. محصولات مهم عبارتند از :میوه ها که شامل:سیب،توت فرنگی،توت ها و آلو می شوند،سبزیجات که شامل: کلم،سیب زمینی ،گل کلم،پیاز،خیار،گوجه گلخانه ای و مارچوبه در بخش غلات شامل:ذرت،کلزا،گندم،جو،دانه های شکر می باشد.
محصولات گوشتی شامل فرآورده های خوک،گاو،بوقلمون و مرغ می باشد.
شبیه بیشتر ایالت های مرکزی و جنوبی آلمان تورینگا صنایع قابل توجهی از اواسط قرون ۱۹ دارد.

 

صنایع
شناخته شده ترین مراکز صنعتی این ایالت عبارتند از:ینا(مرکز وسایل اپتیکی)، Eisenach (آیزناک) مکانی که بی ام و تولید ماشینش را در دهه ۱۹۲۰ شروع کرد و پایه کارخانه اپل امروزی است. مهم ترین شعبه های صنعتی امروز این ایالت شامل مهندسی ،کار با فلز،تولید وسایل نقلیه و شرکت های غذایی است.

معادن
معادن از قرون وسطی بسیار اهمیت داشتند ویژه در شهر های معدن جنگل تورینگن مانند :اشمالکدان، زول و ایلمناو . پس از انقلاب صنعتی، معدن آهن، مس و نقره قدیمی کاهش یافتند زیرا رقابت با فلزات وارداتی بسیار سخت بود. از سوی دیگر، اواخر قرن نوزدهم، نوع جدیدی از معادن به وسیله مین گذاری کشف شدند که از آن جمله می توان به معادن زغال سنگ و پتاس اشاره نمود.
تامین انرژی و تولید آب شرب

تامین انرژی سنتی توریژی، زغالسنگی است که در منطقه لایپزیگ از معادن استخراج می شود. از سال 2000، به دلیل اهمیت زیست محیطی احتراق کاهش یافته و انرژی های تجدید پذیر جای آن را گرفته است .
مهم ترین شکل های انرژی های تجدید پذیر عبارتند از:باد،بیومس،انرژی خورشیدی و هیدرو الکتریک.
تامین آب توسط سدها بزرگ، مانند سد لایبیس لیچت صورت می گیرد.

 

آموزش

در آلمان سیستم آموزشی بخشی از سیستم منطقه ای است؛ بنابراین هر منطقه دارای سیستم مدرسه و کالج خود است.
دانشگاه
سیستم آموزش عالی آلمان شامل دو نوع موسسه دانشگاهی است: دانشگاه ها و دانشگاه های پلی تکنیک (Fachhochschule). دانشگاه یینا بزرگترین دانشگاه تورینگیا است و تقریبا همه رشته ها را ارائه می دهد.

 

تحقیقات
مرکز تحقیقاتی تورینگن یینا است و دومین آن ایلمناواست. هر دو مرکز تمرکز بر فناوری، به ویژه علوم زیستی و اپتیک در ینا و فناوری اطلاعات در ایلمناو است. ارفورت مرکز تحقیقات باغبانی آلمان است، در حالی که ویمار و گواتا با آرشیو و کتابخانه های مختلف مرکز تحقیقاتی تاریخی و فرهنگی است.

اغلب تحقیقات در تورینگا بامشکل کمبود شرکت های بزرگی که قادر به سرمایه گذاری در تحقیقات کاربردی هستند روبرو است، صرف نظر از بخش قابل توجهی از بخش های اپتیکی در ینا تحقیقات پایه ای را به صورت عمومی تأمین می کنند.