برای دولت آلمان از روزگاران قدیم اهمیت زیادی داشته است ، که مردم از هر جهت تامین باشند. این شامل کلیه امور مربوط به بهداشت و درمان نیز می شود. هر کس می تواند نزد پزشگ یا در بیمارستان مورد درمان قرار گیرد و داروها و تجهیزات پزشگی مورد نیاز خود را از داروخانه دریافت کند. برای اینکه این امکانات انجام پذیر و مقرون به صرفه باشند، مراقبت های بهداشتی و درمانی بطور قانونی دقیقا تنظیم شده اند. این تا حدودی با کشورهای دیگر تفاوت دارد.

– هر شخصی که احساس بیماری میکند، معمولا یک پزشگ متخصص امراض عمومی را، که در هر شهری تعدادی از آن ها وجود دارند، برای درمان خود انتخاب می کند.

– جهت درمان بیماری های حاد در طول شب و آخر هفته دسترسی به پزشگ بوسیله تماس با تلفن 116 117 وجود دارد.

-در شرایط حاد و مخاطره انگیز, یعنی اورژانسی، تماس سریع با تلفن 112 ضروری میباشد. بعد از آن آمبولانس در محل حاظر می شود وشخص بیمار را به بخش اورژانسی بیمارستان منتقل می کند. غیر از این حالت مراجعه به بیمارستان معمولا فقط به دستور پزشگ معالج جهت درمانی بخصوص ویا عمل جراحی امکان پذیر می باشد

-دکتر معالج بعد از یک معاینه دقیق بیماری شخص را تشخیص می دهد. بعد درمانی را توصیه می کند که دقیقا با علائم و نشانه های بیماری منطبق است. اغلب برای بیمار دارو تجویز می کند و در نسخه نام داروهای مورد نیاز و اندازه بسته و در بعضی موارد چگونگی مصرف داروهای تجویز شده را در نسخه یادداشت می کند. با در دست داشتن نسخه شخص بیمار یا یکی از نزدیکان او به یک دارو خانه، که در هر منطقه ای وجود دارند، مراجعه می کند. داروخانه ها با علامت A به رنگ قرمز که در بیرون از داروخانه نسب شده است، قابل شناسایی می باشند.

-اروهای مهم اغلب در داروخانه موجود می باشند. داروهایی که موجود نیستند در اسرع وقت سفارش داده می شوند. کارکنان داروخانه داروی شما را، که پزشگ در نسخه نوشته است، به شما تحویل می دهند. شخص بیمار باید در مقابل اغلب فقط وجه اندکی پرداخت کند. بقیه هزینه دارو معمولا توسط بیمه درمانی بیمار و یا از طرف اداره خدمات اجتماعی پرداخت می گردد. این شامل کلیه داروهایی می شود که احتیاج به نسخه پزشگ داشته باشند. تحت شرایط بخصوصی بیماران از پرداخت هزینه شخصی برای تهیه دارو معاف می شوند.

-داروهایی که احتیاج به نسخه پزشگ ندارند را، مانند دارو جهت مداوای بیماری های خفیف مثل سرماخوردگی یا ناراحتی های دستگاه گوارش، می توان بدون مراجعه به پزشگ و داشتن نسخه مستقیما از داروخانه تهیه کرد. تمام هزینه این داروها را باید خود بیمار به عهده بگیرد و پرداخت کند. توصیه و راهنمایی های جامع کارکنان داروخانه برای بیمار اما هزینه ای ندارد. کلیه کارکنان داروخانه آموزش دیده هستند و به تمام سئوال های شما در مورد مصرف صحیح دارو، اثر و عوارض جانبی آن و چگونگی مصرف همزمان آنها به شما پاسخ می دهند.