مکلنبورگ-فورپومرن چهاردهمین ایالت آلمان از نظر جمعیت،ششمین در مساحت و شانزدهمین در حجم جمعیت است. شورین پایتخت این ایالت و بزرگترین شهر آن روستوک است.
تاریخچه
این ایالت در سال ۱۹۴۵ بعد از جنگ جهانی دوم از طریق ادغام منطقه تاریخی مکلنبورگ و پومرانیا غربی توسط ارتش شوروی ایجاد شد.
مکلنبورگ-فورپومرن در سال ۱۹۴۷ قسمتی از جمهوری دموکراتیک آلمان شد اما در سال ۱۹۵۲ به علت اصلاحات اداری قلمرو آن به مناطق روستوک، شوسترین و نوبرندنبورگ تقسیم شده است.
این ایالت در سال ۱۹۹۰ طبق اتحاد مجدد آلمان دوباره تاسیس شد و قسمتی از جمهوری فدرال آلمان شد.

جغرافیا

مکلنبورگ-فورپومرن ششمین ایالت از نظر مساحت و چهاردهمین از نظر جمعیت است. این ایالت از شمال با دریای بالتیک و از غرب با اشلسویگ-هولشتاین هم مرز است این ایالت هم چنان از جنوب غربی با زاکسن پایین و از جنوب با برندنبرگ هم مرز است. از شرق نیز با لهستان هم مرز است.
پایتخت مکلنبورگ-فورپومرن شهر شوسترین می باشد. بزرگترین شهر این ایالت روستوک با جمعیت تقریبی ۲۰۵۰۰۰ نفر می باشد.
سایر شهرهای مهم عبارتند از:
نویبرندنبورگ، اشترالسوند، گریفزوالد، ویسمار و گوتزرو.
مناظر

طول ساحل دریای بالتیک در این ایالت به ۲۰۰۰کیلومتر می رسد و شامل جزایر مختلفی می شود که دوتا از بزرگترین ها روگن و وستوم می باشند.
خط ساحلی مکلنبورگ-فورپومرن دارای شبه جزیره های مختلف مانند فیشلند-دارا-زینگست و تالاب های مختلف همچنین به عنوان هاف و بادن شناخته می شود.
از کل ذخایر طبیعی این که حدود ۲۸۳ عدد می باشد این ایالت ۱۱۰ چشم انداز و سه باغ ملی را داراست.

دریاچه ها
در قسمت جنوبی ایالت دریاچه های بسیاری وجود دارد که در منطقه لیک لند مکلنبورگ قرار دارند و بزرگترین دریاچه آن موریتس ( بزرگترین دریاچه آلمان ) است، سایر دریاچه ها عبارتند از:دریاچه شورین، پلور نشاند و دریاچه کوموروف.
سرزمین هزاران چشمه با توجه به شرایط هوای تمیز و منظره آن به یک بخش گردشگری پزشکی قابل توجه در منطقه تبدیل شده است.

فرهنگ

در طی قرن ها مکلنبورگ-فورپومرن فرهنگ منطقه ای خود را توسعه داده است.
به طور کلی می توان این ایالت را مانند آلمانی شمالی توصیف کرد که دارای ویژگی های زبان شناختی و تاریخی مشابه دیگر ایالت های شمال آلمان مانند اشلسویگ-هولشتاین و سوئد است.
معماری

این شهرها با سبک خاص “Hanseatic” که در سایر نقاط شمال آلمان و همچنین در کشورهای حاشیه ای از دریای بالتیک مانند استونی یا لتونی یافت می شود، مشخص می شود.
یک ویژگی مشترک در بین بیشتر شهرها در مکلنبورگ و فورپورمن آجرهای قرمز کلیساهای گوتیک و خانه هایی که به زمان قرون وسطی مربوط می شوند هستند. قلعه هایی با پله ها و پایه های دنباله دار از نشانه های این سبک هستند که در شهرهایی نظیر استارسالوند، ویزار و گرفسوالد وجود دارند.
شهرهای قدیمی عموما اطراف یک یا چند فروشگاه با یک کلیسا و یک زمین بزرگ ساخته می شدند. عموما این شهرها در اطراف دریای بالتیک ساخته می شدند تا تعدادی دریاچه یا یک رود برای تجارت و کارهای لجستیکی موجود باشد‌.
سالن تئاتر و موسیقی

بزرگترین تالارهای تئاتری در ایالت عبارتند از :سالن مردمی روستوک، سالن پومرانیای غربی،سالن موسیقی در استارسالوند،پوتوبوس و گرفسوالد .
در تمامی سالن های تئاتر هم نمایش درام و هم موزیکال ارائه می شود.
غذاها
شبیه بیشتر ایالت های آلمان مکلنبورگ و فورپورمن دارای غذاهای سنتی خود می باشند که عموما شامل ماهی،گوشت گاو و خوک می باشد.
1. روستوک سوسیس مخصوص خود به نام براتورست را دارد . غذای مشهور غرب پومرانیا هم شاه ماهی بیسمارک می باشد.
2. دسر مشهور این منطقه نیز روت گرتزه است.
دانشگا ها
مکلنبورگ-فورپورمن دو دانشگاه قدیمی در منطقه دریای بالتیک دارد که نام های آن عبارت اند از:
دانشگاه گریفسوالد(تاسیس شده در سال ۱۴۵۶)
دانشگاه روستوک(تاسیس ۱۴۱۹)

سیاست

طبق بند ۲۰ قانون اساسی ایالتی؛ لند تگ سایت تصمیم گیری سیاسی است.
لند تگ مکلنبورگ-فورپورمن به وسیله شهروندان انتخاب می شود و دوره هرکدام به طور قانونی ۵ سال است.
محل لند تگ در کاخ شورین می باشد‌.
مهم ترین کار لند تگ انتخاب وزیر امور خارجه ایالتی و بحث و تصمیم بر سر قوانینی که دولت درخواست داده است می باشد‌.

اقتصاد

بازار کار
این ایالت کم جمعیت ترین ایالت مکلنبورگ-فورپورمن است و تعداد صنایع نیز در این ایالت از بقیه کمتر است،ششمین ایالت بزرگ آلمان است ولی از نظر جمعیت چهاردهمین می باشد.
در سال ۲۰۱۲ نرخ بیکاری تا ۱۰/۷درصد کاهش یافت.
این ایالت در حال پیشرفت در زمینه های:بیوتکنولوژی،فناوری اطلاعات،علوم زیستی،صنایع دریایی و خدمات گردشگری می باشد.
صنعت توریست

مکنلبورگ-فورپورمن یک مقصد عالی برای توریست ۶ای خارجی است‌. مناطق توریستی مهم عبارتند از:جزیره ها،شبه جزیره ها،استراحتگاه های ساحلی،تالاب استاتین، حومه شهرهای زیبا و آسمان شب
مکنلبورگ-فورپورمن آسمان شب بسیار زیبایی دارد ، مخصوصا در منطقه ای در نزدیکی پارک ملی موریتس پتانسیل خوبی برای ساخت یک پارک آسمان شب وجود دارد.
برای یادآوری تاریخ غنی این ایالت، حدود،2000قلعه، کاخ و خانه های اولیه در مکلنبورگ-وورپومرن وجود دارد که بسیاری از آنها به عنوان مکان هایی برای رویدادهای عمومی مانند کنسرت ها و جشنواره ها مورد استفاده قرار می گیرند.
با توجه به وجود آب و هوای تمیز و مناظر زیبای دریای بالتیک گردشگری پزشکی اهمیت خاصی در منطقه پیدا کرده است.