اشلسویگ-هولشتاین شمالی ترین ایالت آلمان است. پایتخت این ایالت کیل است. سایر شهرهای مهم عبارتند از: لوبک و فلنسبورگ.

این نام به منطقه بزرگتری شامل ایالت امروزی اشلسویگ-هولشتاین و کشور جوتلند جنوبی برمی گردد. امروزه قسمتی از این ناحیه در دانمارک است.

تاریخچه

کلمه هولشتاین به سرزمین زاکسن هولستا برمی گردد که به معنی چوب در ادبیات آلمان و انگلیس است.

منطقه قبیله هولستس بین رود استور و هامبورگ قرار داشت بعد از فراگیر شدن مسیحیت کلیسای اصلی در شهر اسنفلد قرارگرفت. این ایالت در قرن ۱۸ قسمتی از امپراطوری روم مقدس بود.

نام اشلسویگ از شهری با همین نام برگرفته شده است.

بعد از جنگ جهانی دوم منطقه پروشا اشلسویگ-هولشتاین تحت سلطه انگلیس قرار گرفت. در سال ۱۹۴۶ ارتش دولتی این منطقه را لغو کرد و به عنوان سرزمینی جدا آن را بازسازی کرد.

به علت مهاجرت اجباری آلمان ها در سال ۱۹۴۴تا۱۹۵۰ جمعیت اشلسویگ-هولشتاین تا ۳۳درصد افزایش یافت.

جنبش سیاسی طرفدار دانمارک در اشلسویگ بوجود آمد که هدف نهایی آن انتقال این منطقه به دانمارک بود. این جنبش توسط هیچ یک از دو کشور انگلیس و دانمارک حمایت نشد‌. در سال ۱۹۵۵ دولت های آلمان و دانمارک اعلامیه های بن-کپنهاگ را تأیید کردند که حقوق اقلیت های قومی را در هر دو طرف مرز تأیید می کرد.

شرایط بین اقلیت های مختلف پابرجاست و عموما مورد احترام است.

 

جغرافیا

 

اشلسویگ-هولشتاین در جوتلند پنسیلوانیا بین دریای شمال و بالتیک قرار دارد.

کلمه اشلسویگ به قسمت جنوبی این شهر مربوط است و قسمت شمالی آن در دانمارک در شهر جوتلند قرار دارد. ایالت اشلسویگ-هولشتاین هم چنان شامل هولستون،لوبرگ و شهر مستقل لوبک نیز می باشد.

این ایالت با دانمارک در شمال،با دریای شمال در غرب و با دریای بالتیک در شرق هم مرز است. این ایالت با ایالت های:نیدر زاکسن،هامبورگ،مکلنبورگ-فورپورمن در جنوب همسایه است.

در نواحی غربی تقریبا تپه ای وجود ندارد.

جزیره های مانند ساحل دریای شمال اطراف پارک ملی دریایی این ایالت را شکل می دهند. ساحل دریای بالتیک در شرق اشلسویگ-هولشتاین پوشیده از خلیج ها،فلات و خطوط صخره هاست.

تپه ها و تعداد زیادی دریاچه در این منطقه یافت می شوند،مخصوصا در قسمت شرقی هولشتاین.

فهمارن تنها جزیره ساحل شرقی است. طولانی ترین رودخانه در کنار الب رود ای در است. مهم ترین راه آبی کانال کیل است که دریای شمال و بالتیک را به یکدیگر متصل می کند.

 

مردم شناسی

 

دین

۵۳٪ جمعیت پروتستان و۶٪کاتولیک هستند. ۳٪ مسلمان و ۳۸٪سایر ادیان یا بی دین هستند.

فرهنگ

­­اشلسویگ-هولشتاین ترکیبی از فرهنگ آلمان و دانمارک را دارد. قلعه ها و خانه های اربابی در اطراف شهرها گویای این سنت اند. مهم ترین جشنواره ها عبارتند از: هفته کیل،فستیوال موسیقی اشلسویگ-هولشتاین، روزهای فیلم لووبک نوردیک، جشنواره فیلم سالیانه برای کشورهای حوضه اسکاندیناوی.

جشنواره سالیانه راک هوی متال که بزرگترین آن در جهان است هر ساله در این ایالت برگزار می شود .

مهم ترین موزه تاریخ فرهنگ در قلعه گتورف در اشلسویگ است.

زبان

دانمارکی،آلمانی و فریزی شمالی زبان های رسمی ایالت هستند.

 

اقتصاد

 

اشلسویگ-هولشتاین پیشرو و رهبر صنایع در حال توسعه تجدید پذیر است.

در سال ۲۰۱۴ ایالت اشلسویگ-هولشتاین اولین ایالت آلمان بود که ۱۰۰٪ نیروی برق خود را از منابع تجدید پذیر تامین نموده است.(این انرژی ها عبارتند از:باد،خورشیدی و بین مس)

نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۸ پنج درصد بوده است که بالاتر از میانگین آلمان است.

 

 

 

آموزش

 

آموزش اجباری از ۶ سالگی شروع می شود. همه ی بچه ها به مدارس ابتدایی می روند که دوره ۴ ساله دارد و سپس به مدارس ثانویه می روند. در این ایالت مدارس جامع نیز وجود دارد. سه دانشگاه در کیل،لوبک و فلنسبورگ وجود دارد. چهار دانشگاه عمومی علوم کاربردی نیز وجود دارد که در فلنسبورگ، کیل،های و هوی و لوبک قرار دارند. در شهر لوبک هنرستان و در شهر کیل آکادمی هنرهای زیبا وجود دارد.

 

سیاست

 

اشلسویگ-هولشتاین پارلمان خود را در دولت داراست که در پایتخت این ایالت شهر کیل واقع شده است. وزیر امور خارجه ایالت به وسیله لند تگ ایالتی انتخاب می شود.

انتخابات اخیر این ایالت در ۷ می ۲۰۱۷ برگزار شد. حزب های موجود شامل سوسیال دموکرات ها،حزب سبز و جنوب اشلسویگ بودند.