تقریبا یک سوم پناهجویان در آلمان را زنان تشکیل میدهند. خیلی مهم هست که به عنوان یک زن با حقوق خود آشنا شوید

روند پناهندگی:
مهم این است که شما به طور کامل همه دلایل خود را بدون ترس و خجالت ذکر نمائید.
شما می توانید درخواست کنید که اطلاعاتتان فوق محرمانه محسوب شود وحتی به افراد داخل کیستان مانند همسر و فرزند هم گفته نشود
برای دادرسی تان میتوانید شخصی به عنوان “امدادگر” را به همراه داشته باشید.
شما حق این را دارید، شخصأ دلایل شخصی خود را بیان نمائید حتی اگر شما با خانواده تان فرار کرده اید.
شما می توانید یک زن به عنوان دادرس و یک زن را به عنوان مترجم درخواست کنید.

سن:
یک حق برای کمک های ویژه به زنان باردار، برای تک والدها با فرزندان زیر 18 سال، و برای کسانی که از شکنجه، تجاوز و یا سایر اشکال جدّی خشونت روانی، جسمی و جنسی رنج برده اند وجود دارد.
همچنین نوجوانان زیر 18 سال بدون همراه، افراد معلول و افراد مسن می توانند از پشتیبانی هدفمند با اولویت خاص استفاده نمایند

فرزندان چه حقّی دارند؟
کودکان شما که سن شان بالای یکسال هست پس از توزیع به یک ناحیه ای حقّ جای نگهداری را دارند و از سه سال به بالاتر حق جائی در مهد کودک.
هر بچّه ای اعم از دختر و یا پسر پس ازسن شش سالگی حق و وظیفه رفتن به مدرسه را دارد.
به جهت مراقبت از کودکان و فعالیّت های شان در اوقات فراغت امدادگر وجود دارد. همینطور برای مادران و یا پدران تک سرپرست، امدادگر وجود دارد.

در موقع طلاق اجازه اقامت شما چه میشود؟
اگر شما به عنوان یک پناهنده شناخته شده اید، بطور مستقل یعنی بطور جداگانه از همسرتان اجازه اقامت گرفته اید. اینکه شما جدا از هم و یا با هم زندگی می کنید برای اجازه اقامت مهم نیست. حتی اعضای فامیل که بعنوان پناهنده شناخته شده اند، نیزاز طریق پناهندگی خانوادگی اغلب حق اقامت مستقل دریافت میکنند.

آیا شما که از طریق همسر خود به آلمان آمده اید، می خواهید از همدیگر جدا بشوید؟
اصولا هر شریکِ زندگی نقل مکان داده پس از جدایی اجازه اقامت مخصوص خودش رادریافت میکند، اگر زندگی زناشویی شان حداقل سه سال بطول انجامیده باشد.
اگر جدائی قبل از سه سال صورت بگیرد، اجازه اقامت مستقل را میتوان فقط با دلایل جدّی صادر کرد.

چنین دلایلی میتوانند مثال باشند: شما و فرزندان تان خشونت خانگی تجربه کرده اید، و یا بعنوان زن مطلقه در هنگام برگشت به وطن خود احتمالا تحت تعقیب قرار خواهید گرفت.

سلامتی و بیماری:
در مواقع اضطراری، شما همیشه حق ویژه برای رفتن به دکتر را دارید – حتی بدون مدرک
شما برای بیماری های جسمی یا روانی حق درمان پزشکی را دارید. مددکاران اجتماعی می توانند جهت پیدا کردن یک دکتر به شما کمک کند.

بارداری:
به عنوان یک زن باردار شما نیاز به حمایت خاص دارید. بجهت گزینش مسکن مناسب و تأمین هزینه کافی کمک بخواهید. شما در دوران بارداری و پس از آن حق مراقبت پزشکی خاصی را دارید. پس از تولد، شما حق این را دارید که یک قابله بشما کمک بکند.

اشتغال به کار در آلمان:
شما مجاز هستید بدون اجازه شوهر تان کار بکنید. زن ها مثل مرد ها میتوانند حساب بانکی جداگانه داشته باشد.شما می توانید گواهینامه پایانی حرفه ای تان را کهدر خارج از کشور گرفته اید، بگذارید که در آلمان ارزیابی بشود.
راه هایی برای تحصیل در آلمان وجود دارد.
شما می توانید در آلمان کار بکنید حتی اگر حرفه ای را هم نیاموخته باشید. اگر شما مدرک دبیرستانی نداشته باشید، می توانید برای گواهینامه پایان دوره متوسطه به یک مدرسه یا یک دوره تحصیلی مراجعه کنید.
اگر کار می کنید، شما حق دریافت دستمزد و حق حفاظت در محل کار را دارید – حتی بدون قرارداد کار کتبی

در کجا می توانم خانم های دیگر را ملاقات بکنم؟
در آلمان مکان هائی فقط مختص به زنان وجود دارد. دوره های آموزشی و یا ورزشی به ویژه برای زنان وجود دارد.همچنین گروه های زنان پناهنده برای پناهندگان وجود دارد. آنها برای بهبود زندگی زنان مهاجر تلاش میکنند،