در قوانین اجتماعی آلمان، معلولیت به عنوان یک وضعیت دائمی تعریف می‌شود که به محدود شدن توانایی جسمی و ذهنی بیانجامد، در صورتیکه این حالت به‌دلیل سن بالا یا بیماری های موقتی نباشد. اگر شما معلولیت (“Behinderung”) و یا معلولیت شدید (“Schwerbehinderung”) داشته باشید، کارت شناسایی مخصوصی دریافت خواهید کرد که نشان دهنده میزان معلولیت شما است و متناسب با نوع و شدت معلولیت، از خدمات ویژه‌ای بهره مند میشوید. از جمله این امتیازات میتوان به تخفیف در استفاده از وسایل ترانسپورت عمومی و پارکینگ دارای دسترسی آسان برای معلولان اشاره کرد.

سیستم ادارت دولتی آلمان طوری ایجاد فعالیت میکند که شما در هر ناحیه و منطقه‌ای که زندگی میکنید، یکی نهاد مخصوص رسیدگی به امور افراد دارای معلولیت (“Behindertenbeauftragter”) حتما در این منطقه فعالیت دارد و به مشکلات شما رسیدگی میکند. از این نهاد‌ها و دفاتر همچنان میتوانید همه راهنمایی ها و معلومات در باره امتیازات، شرایط و امکانات آموزشی، فعالیت‌های فرهنگی و حمایت‌های مالی مخصوص به همین منطقه را بدسترس شما قرار میدهند.

درجه‌های تعین شده برای سطح معلولیت

در آلمان، میزان معلولیت به پنج درجه دسته بندی شده است. این درجه‌بندی نشان دهنده میزان محدودیت استقلال فردی در انجام کارهاست. یعنی اینکه تا چه سطحی این افراد میتوانند بدون کمک دیگران امور روزمره شان را انجام دهند. پس از ارزیابی های مناسب، شما در یکی از این دسته ها قرار می گیرید و از خدمات گوناگون مربوط به همان دسته بهره مند می‌شوید.

اختلال جزئی در استقلال فردی برای انجام امور (“geringe Beeinträchtigungen der Selbstständigkeit”)
اختلال در استقلال فردی برای انجام امور (“erhebliche Beeinträchtigungen der Selbstständigkeit”)
اختلال شدید استقلال فردی در انجام امور (“Schwere Beeinträchtigungen der Selbstständigkeit”)
اختلال قابل توجه در استقلال فردی (“Schwerte Beeinträchtigungen der Selbstständigkeit”)
اختلال بسیار شدید در استقلال فردی و نیاز به مراقبت های پرستاری مخصوص افراد داری معلولیت („schwerste Beeinträchtigungen der Selbstständigkeit mit besonderen Anforderungen an die pflegerische Versorgung“)

قوانین و مقرارات

دولت آلمان، هموار بر مشارکت برابر اجتماعی و ایحاد فرصت‌ رشد برای افراد دارای معلولیت‌های فیزیکی و ذهنی تاکید دارد. متناسب با نوع و شدت معلولیت شما، خدماتی مانند حمایت در برابر اخراج از کار، کمک‌هزینه نگهداری از کودک و سایر خدمات حمایتی (مثل «حمایت برای ادغام» یا “Eingliederungshilfte” و یا «حقوق اساسی» مطابق با کتاب دوازدهم قانون آلمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای اطلاعات بیشتر در مورد دسترسی به کار، می توانید به بخش توانبخشی در اداره کار محل خود مراجعه کنید (REHA-Team, Agentur für Arbeit)، به وبسایت http://www.einfach-teilhaben.de/ سر بزنید و یا فصل پنجم کتاب دوازدهم قوانین اجتماعی را (به زبان آلمانی) بخوانید.
در قانون مربوط به برابری افراد دارای معلولیت (Bundesbehindertengleichstellungsgesetz” or BGG”)، توافق بین سازمان‌ها و ادارات رسمی برای فراهم کردن امکان دسترسی آسان افراد دارای معلولیت و رفع تبعیض علیه آنها قید شده است.
قانون عمومی برابری افراد (AGG) یکی دیگر از قوانینی است که برای جلوگیری و ریشه‌کن کردن تبعیض و نابرابری در حق افراد دارای معلولیت تصویب شده است.
آلمان جزو کشورهای تصویب کننده کنوانسیون سازمان ملل در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت است و در نتیجه این کشور متعهد شده است که «برابری کامل افراد دارای معلولیت در بهره‌مند شدن از تمامی حقوق انسانی و آزادی‌های بنیادی» را تضمین و حمایت کند.

حمایت‌ها برای افراد داری معلولیت

پنج انجمن ملی اصلی برای رسیدگی به مسائل مربوط به معلولیت در آلمان وجود دارند. با تماس با این انجمن‌ها می توانید بطور مفصل در مورد زندگی روزمره، قوانین، کار، بیمه و مسائل مختلف دیگر مربوط به افراد با نیازهای ویژه مشوره کنید و معلومات بگیرید.

انجمن نابینایان و افراد دارای مشکلات بینایی (Deutscher Blinden – und Sehbehindertenverband, DBSV)
انجمن فدرال افراد دارای معلولیت‌های فیزیکی متعدد (Bundesverband für Körper und Mehrfachbehinderte”, BVKM)
انجمن فدرال افراد دارای معلولیت (Bundesverband Selbsthilfe Körperbehinderter e. V., BSK)
انجمن ملی افراد ناشنوا (Deutscher Gehörlosenbund)
انجمن خدمات مادام‌العمر برای افراد دارای معلولیت‌های ذهنی (Bundesvereinigung Lebenshilfe für Menschen mitgeistiger Behinderung)

کودکان دارای معلولیت

اداره رفاه جوانان (“Jugendamt”) در هر ناحیه یا منطقه از شهر مسئولیت رسیدگی به کودکان دارای نیازمندی‌های خاص است. آنها برای کودکان و نوجوانان داری معلولیت خدمات متعدد زیر را ارائه میکنند:

• تشخیص سطح معلولیت و مشاوره صحی

• ارگوتراپی

• درمان مشکلات ارتباطی و بهبود ارتباطات کلامی و غیر کلامی کودکان

• رفتار درمانی و بهبود مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان

• مشاوره خانوادگی و حمایت از والدینِ کودکان دارای نیازهای ویژه

معمولا برنامه ادغام کودکان دارای معلولیت و نیازهای ویژه در مدارس آلمان به طور منظم ترویج و تقویت می شود، اما برای کودکان داری معلولیت شدید مدارس خاصی وجود دارد. این مدارس در مطابقت با انواع مختلف نیازهای کودکان و نوجوانان که ممکن است معلولیت شان جسمی یا ذهنی باشد ایجاد شده اند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره، می توانید به عنوان مثال به سایت حمایت از والدین دارای کودکان معلول Intakt.info (در بایرن) و یا به www.familienratgeber.de که زیر مجموعه سازمان خیریه اکسیون منش (Aktion Mensch) محسوب می‌شود مراجعه کنید. وبسایت‌هایی مثل این از والدینِ کودکان دارای معلولیت حمایت می‌کنند. برای اطلاعات عمومی و مشاوره می‌توانید به سازمان‌های خیریه دیگری مثل کاریتاس نیز مراجعه کنید.

در وبسایت www.patiententelefon.de نیز می‌توانید مجموعه‌ای از لینک‌های اینترنتی مفید و شماره تلفن‌های لازم برای والدین دارای فرزندان دارای معلولیت را بیابید. در وبسایت www.kindergesundheit-info.de شما می‌توانید به مجموعه‌ اطلاعاتی چند زبانه‌ای دسترسی پیدا کنید که به شما در زمینه نحوه نگهداری از کودک دارای معلولیت معلومات می‌دهد.

پناهجویان دارای معلولیت

آمار‌ها نشان میدهند که ده تا پانزده درصد پناهندگان و پناهجویان در آلمان دارای بیماری‌های مزمن و معلولیت هستند. قوانین آلمان حق مساویِ برخورداری از حمایت‌ها و امتیازات را برای افراد غیر آلمانی که از معلولیت رنج میبرند و دارای حق اقامت قانونی (موقت و دائمی) هستند به رسمیت شناخته است. این قوانین تاکید میکند که همه ساکنین آلمان البته با داشتن اقامت قانونی از حق دارند از امتیازات و کمک ها برای افراد داری معلولیت بصورت یکسان بهره‌مند شوند.

همچنان دستورالعمل اتحادیه اروپا در مورد حفاظت از پناهندگان مشخص کرده است که همه افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی، در همه کشورهای اروپایی باید مورد پشتیبانی قرار گیرند و از حمایت‌های ویژه برخوردار شوند.

برای دریافت کمک های لازم در اسرع وقت، شما باید بلافاصله پس از ورود خود به مقامات اداره های مهاجرت در مورد وضعیت سلامتی و مشکلات احتمالی خود اطلاع دهید. از آنجائی که هنگام مصاحبه پناهندگی از شما خواسته خواهد شد تا مدارک و پرونده مربوط به معلولیت خود را برای رسیدگی ارائه کنید، توصیه میشود که قبل از این روز برای تکمیل نمودن پرونده پزشکی خود به دکتر معالج مراجعه کنید و از دکتر بخواهید وضعیت شما را توضیح دهد و تائید کند.

BAMF پرونده پناهندگی افراد دارای بیماری خاص و یا معلولیت را به صورت جداگانه ارزیابی می کند و تشخیص میدهد که آیا وضعیت ویژه شما می‌تواند زندگی‌تان را در کشوری که از آن می‌آییدبه خطر بیاندازد یا خیر. طبق قوانین پناهندگی آلمان معمولا معلولیت‌های ذهنی و جسمی به تنهایی دلیلی برای قبولی درخواست پناهندگی شده نمیتواند، اما اگر تقاضای پناهندگی شما رد شود ممکن است این موضوع مانع اخراج شما شود.

حمایت‌ها از پناهجویان داری معلولیت در ابتدای ورود به آلمان

با وجود حمایت‌های حداقلی درمانی برای پناهجویان (تنها بیماری های حاد و موجودیت درد شدید) در ۱۵ ماه اول ورود آنها به آلمان، در قوانین به صورت واضح تاکید شده که اگر خدمات گسترده درمانی از نظر پزشکی لازم و ضروری به شمار بیاید، باید در اختیار پناهجویان قرار گیرد. اگر شما دارای معلولیتی هستید و کمتر از ۱۵ماه پیش به آلمان آمده‌اید، می توانید برای مشاوره و کمک به این سازمان‌ها مراجعه کنید:

مراکز مشاوره برای مهاجرین. در این سایت شما با وارد کردن آدرس خود میتوانید نزدیکترین مرکز مشاوره به محل اقامت خود ‌را بیابید.
انجمن های رفاهی مانند انجمن خیریه Paritätische Wohlfahrtsverband یا انجمن رفاه کارگران Arbeiterwohlfahrt همچنین نهاد کمک‌رسان “AWO” و یا صلیب سرخ آلمان.
انجمن زندگی مستقل برای افراد دارای معلولیت (Berliner Zentrum für Selbstbestimmtes Leben behinderten Menschen یا BZSL) و یا انجمن مینا (MINA-Leben in Vielfalt e.V.) در برلین
موسسه ComIn برای حمایت از پناهجویان و مهاجران دارای معلولیت در مونیخ
موسسه UMUT e.V برای حمایت از مهاجران دارای معلولیت در هانوفر
کلیساها
شوراهای شهرها و شهرداری‌ها

معلولیت و بیمه صحی

شما به تدریج باید به عضویت یک شرکت بیمه صحی در بیایید و هزینه ماهانه آن را بپردازید. در مقابل شرکت بیمه همان خدماتی را به شما ارايه می‌دهد که شهروندان آلمانی از آن برخوردارند و این شرکت مکلف به پرداخت بیشتر هزینه‌های درمانی شما است. برای مثال بیمه هزینه‌های فیزیوتراپی، ارگوتراپی، گفتار درمانی، ماساژ، وسایل کمکی برای راه رفتن و غیره را برای شما تامین می‌کند.

خدمات سریع برای پناهجویان دارای معلولیت و فاقد اجازه اقامت

طبق قانون پناهندگی، افراد در شرایط اضطراری حق برخورداری از معالجه و رسیدگی به مشکلات حاد را دارند، حتی اگر هنوز شرایط اقامت شان قانونی نباشد. برای دریافت این حق، آنها باید به اداره خدمات اجتماعی مراجعه کنند. با این حال، بسیاری از آنها به روند اعتمادی ندارند و با ترس از اخراج مواجهه هستند. اما اگر شما در یک همچنین وضعیتی قرار گرفتید، می توانید به وب‌سایت Medibueros.org مراجعه کنید. آنها یک سازمان کمک رسان هستند که در ۳۶ شهر آلمان فعالند و هدف شان دسترسی پناهجویان بدون اقامت قانونی به خدمات صحی است.

سازمان بین المللی رفاه کاتولیک Malteser، گزینه دیگری برای مشاوره و حمایت از افرادی است که از بیمه صحی برخوردار نیستند. این نهاد از همه افراد از جمله افراد فاقد اقامت قانونی در آلمان حمایت میکند.

متاسفانه هیچ مرکز اورژانس تلفنی سرتاسری که افراد ناشنوا و یا کم‌شنوا بتوانند در هنگام بروز مشکل به آن مراجعه کنند وجود ندارد. در بعضی از شهرها شما می‌توانید به اورژانس به جای زنگ زدن، پیام کوتاه تلفنی بفرستید تا به کمک شما بیایند. بعلاوه اپلیکیشن‌های موبایلی مانند Handhelp،  Tess و MeinNotruf نیز وجود دارد که در آن افراد دارای محدودیت گفتاری و شنوایی در صورت بروز مشکل می‌توانند با مراکز اورژانس تماس بگیرند. اپلیکیشن‌ دیگری به نام InstantHelp نیز هست که برای بقیه افراد دارای معلولیت مفید است اما متاسفانه به کار افراد کم شنوا نمی‌آید.