سیستم آلمان جداسازی زباله در آلمان بسیار پیچیده است تا جائیکه اغلب آلمانها هم آن را براحتی درک نمی‌کنند. موجودیت رنگ‌های مختلف و زباله‌دانی های متفاوت، نشان میدهد که ممکن است همه دچار اشتباه شوند. اما این رنگ‌ها در جداسازی زباله رایج هستند میتواندد یک راهنمای خوب باشند. توجه نکردن به این رنگ‌ها و راهنمایی ها میتواند سبب بوجود آمدن اشتباهات کوچک و بزرگ شود و این اشتباهات باعث میشود تا کارکنان بخش‌ بازیافت مجدد زباله‌ها در حین جمع آوری، جداسازی و بازیافت آنها دوباره همه را مرتب و جدا کنند. جدا سازی درست زباله‌ در مراحل اولیه، ازاین تلاش اضافی جلوگیری کرده و به حفظ محیط زیست کمک خواهد کرد.

بخش بزرگی از زباله‌های تولید شده در آلمان استفاده بازیافت مجدد میشوند و از این طریق در مصرف منابع و مواد اولیه صرفه‌جویی شده و طبیعت حفظ میشود. آلمان در این راستا خیلی تلاش میکند و حتی قصد دارد که قهرمان جهان در جداسازی زباله‌ها شود. با این حال، صنعت بازیافت و تولید کنندگان مواد سوختی از زباله‌ها سود می برند و در این بخش با هم رقابت می کنند. به همین دلیل افرادی که هدف از جدایی زباله ها سودجویی شرکت های تولیدی میدانند این موضوع را دلیل میپندارند. اما هنوز هم جلوگیری از تولید زباله ها بهترین و ساده‌ترین راه برای حفظ منابع و محیط زیست است.

 

انواع زباله‌ها و زباله‌دانی‌ها
در شهرهای بزرگ، تقریبا درحیاط خلوت هر ساختمان، چهار مخزن یا زباله‌دانی مختلف بزرگ وجود دارد. در مناطق بیرون از شهر ها و یا هم شهرهای کوچک، ممکن است برای جداسازی درست زباله ها مجبور شوید به یک کارخانه بازیافتی بروید تا این سطل های مختلف را بیابید. زباله‌ها به انواع مختلف دسته بندی شده اند و در سطل های خاص جمع آوری میشوند.

سطل زباله های زرد رنگ (کیسه های زرد رنگ): برای همه پوشه‌های سبک وزن، یعنی تمام بسته ها و پوشه‌هایی که از شیشه یا کاغذ ساخته نشده باشند (مانند برگه های آلومینیومی، کیسه های پلاستیکی، ظروف یکباره مصرف، بوتل های پلاستیکی آب و شیر، بسته های قهوه و غیره)
سطل زباله های سبز رنگ: برای همه بسته و مواردی که از کاغذ و مقوا باشند (کیسه های کاغذی، روزنامه ها، کاتالوگ ها، کارتن ها، بسته های سیگار و غیره ).
سطل زباله های سیاه یا خاکستری رنگ: برای زباله‌های غیراز آنهایکه در بالا ذکر شد، زباله‌های خانگی و سایر انواع زباله های که بازیافت نمی‌شوند برای (ظروف چینی، مواد بهداشتی، بسته های مواد غذایی، کفش، وسایل خانگی، کیسه های پر شده جارو برقی، پوشک، شیشه های شکسته شده و غیره) .
زباله های طبیعی(Bio waste) یا سطل های قهوه‌ای رنگ: برای زباله‌های خانگی و آشپزخانه (مثلا قهوه و چای، میوه ها و سبزیجات، تخم مرغ، برگ ها و غیره).

 

بوتل‌های (بطری) قابل بازگردانده شدن با قابلیت استفاده مجدد
سیستم بازگرداندن و جمع آوری شیشه های و بوتل‌ها یکی از موضوعات مهم در بحث جداسازی زباله ها در آلمان است. بعضی از این شیشه ها و بوتل‌ها بعذ از استفاده مجددا قابل استفاده هستند، بهمین دلیل جمع آوری میشوند و جهت پرکردن دوباره به شرکت‌های تولید کننده آن فرستاده میشود. اما بعضی از بطری‌ها یک‌بار مصرف هستند ولی بدلیل صرف‌جویی استفاده منابع و حفظ محیط زیست جمع آوری میشوند و به عنوان مواد اولیه بازیافت میشوند.

روی بوتل‌های یکباره مصرف، یک علامت مربع شکل با یک تصویر بوتل درج شده است. این علامه لوگوی سیستم واپسگیری بوتل‌ها درآلمان (“Deutsche Pfand-System GmbH”) است و نشان میدهد که بوتل مذکور قابل برگرداندن است و شما در هر سوپرمارکت میتوانید بطری یا قوطی هایی که این نماد را حمل می کنند بعد از استفاده در هر سوپرمارکت در قسمت واپسگیری شیشه‌ها درمقابل ۲۵ سنت بفروش برسانید.
بوتل‌های که چندین بار استفاده میشوند، اغلب نشانه‌ی خاصی ندارند، اما در بعضی موارد یک علامت فرشته آبی رنگ و کلمه های مانند „Mehrwegflasche“یا „Leihflasche“ یا”Pfandflasche“ روی آنها درج شده برای اینکه نشان دهد میتوانید شیشه را برگردانید. در مقبل این بوتل ها شما ۱۵ سنت دریافت میکنید، اما در مقابل هر شیشه بیر(آبجو) فقط ۸ سنت دریافت خواهید کرد.

 

بوتل‌های شیشه‌ای بدون قابلیت بازگشت
بطری‌های شیشه ای که قابل برگشت نیستند و هیچ علامه ای ندارند، باید در کانتن‌های مخصوصی‌که برایشان درنظر گرفته شده است جمع آوری شوند. معمولا در حیاط خلوت‌ خانه ها و حتی در کنار خیابانها دو یا سه ظرف‌ بزرگ وجود دارد: یکی برای شیشه‌های سفید، یکی برای شیشه های قهوه ای و دیگری برای شیشه‌های رنگی (آبی یا سبز). بطور مثال بوتل‌هایی شراب، آبجو، روغن، آب، سرکه و سس میتوانند از جمله بوتل‌های شیشه‌ای بدون بازگشت باشند. برای جمع آوری و یا انداختن این شیشه ها در جعبه ها متوجه سعی کنید در جریان روز و هم خارج از اوقات آرامش این کار را انجام دهید که تا از ایجاد سر و صدا و مزاحمت به دیگران جلوگیری کرده باشید.

 

زباله‌های بزرگ، لباس‌های کهنه، لوازم برقی و زباله‌های خاص
زباله‌های بزرگ، لباس‌های کهنه، لوازم برقی و زباله‌های خاص و یا خطرناک نباید در سطل زباله‌های خانگی انداخته شوند. بطور ویژه زباله‌های خاص خطرناکی که بدلیل داشتن مواد سمی و مضر طبیعت و سلامتی ما را به شدت آسیب می رسانند، باید بصورت جداگانه بسته بندی و در مکانهای مخصوصی‌که وجود دارد انتقال شوند.

زباله های خاص: داروها، مواد شویند و منحل کننده، باتری ها، لامپ مخصوص صرفه‌جویی، لامپ‌های فلورسنت، حشره ‌کش‌ها و ظروف باقیمانده رنگ و چسب از جمله زباله‌های خاص و یا خطرناک محسوب میشوند.
لوازم برقی کهنه: تمام دستگاها و وسایلی که در آنها برق جریان پیدا میکند، شامل زباله‌های الکتریکی هستند. در بعضی ایالت‌ها و شهرها، در کنار بقیه سطل زباله‌ها، زباله‌دانی های مخصوص برای لوازم برقی کوچک هم وجود دارد اما در بیشتر مناطق بای زباله های الکترونیکی را در جاهای مخصوصی که برای جمع آوری و بسته بندی در نظر گرفته شده انتقال دهید.
زباله های بزرگ: این زباله‌ها شامل اقلام بزرگ و لوازم خانگی هستند که به علت اندازه بزرگ یا وزن زیاد نمیشود آنها را درسطل زباله‌های معمولی جای داد. اشیای بزرگ فلزی، چوب آلات و سایر لوازم با ابعاد بزرگ میتوانند شامل این دسته باشند.

 

چگونه میتوانیم کمتر زباله‌ تولید کنیم؟
چند نکته برای جلوگیری از تولید زباله‌های زیاد و حفظ منابع:

خرید محصولات و موادی‌ که بدون پلاستیک بسته بندی شده اند.
خرید کالاها و اجناس بادوام برای جلوگیری از خرید زیاد و دور انداختن آنها بزودی.
داشتن ظرف و یا جعبه غذاخوری و ظرفی برای نگهداری نوشیدنی های گرم و سرد برای بیرون رفتن.
استفاده از سبد و کیسه های پارچه‌ای برای خرید در عوض کیسه های پلاستیکی.
مبادله، قرض کردن و تعمیر اجناس دست دوم به عوض دور انداختن و تازه خریدن می تواند مفید باشد.
راهنمایی ها و نظریه های متفاوتی در باره حفظ محیط زیست را میتوانید وب‌سایت /www.refugeeguide.de به زبان‌های مختلف بیابید. همچنان اگر از دوستداران حفاظت از محیط زیست هستید، می توانید به برنامه‌های مختلفی که در این راستا در حال اجرا یا برنامه ریزی است در وب‌سایت اتحادیه طبیعت و تنوع زیستی یا Naturschutzbund دسترسی پیدا کنید.

 

بعضی از زباله‌ها بدلیل داشتن مواد سمی و خطرناک بطور خاص به طبیعت و سلامت ما به شدت آسیب می رساند. این زباله‌ها که به نام زباله‌ها خطرناک (gefährliche Abfällen) نیز مشهور هستند، باید حتما از زباله‌های خانگی جدا شوند