آلمانها عاشق حیوانات خانگی هستند. بر خلاف شهرستانها که حیوانات فارمی بیرون از مناطق مسکونی دیده می شوند، حیوانات خانگی مثل اعضای خانواده با صاحبان شان در شهرها و خانه زندگی می کنند. اما مقررات نگهداری حیوانات خانگی چیست و کدام حیوانات را آلمانها بیشتر به عنوان حیوانات خانگی انتخاب میکنند؟

 

چرا آلمانها نگهداری از حیوانات خانگی را دوست دارند؟
اگر در خیابان های آلمان نگاه کنید، افراد زیادی را میبینید که با سگهای شان قدم میزنند. حتی در برخی از رستوران ها، کافی شاپها، اتوبوس، قطار و یا دفاتر مردم اجازه دارند سگ شان را بهمراه داشته باشند. انواع مختلف نژادهای سگ و طریقه های برخورد مردم با حیوانات شان بعضی اوقات گیچ کننده است. برخی مردم با حیوانات مانند بهترین دوست یا اعضای خانواده خود برخورد میکنند. افرادی هم هستند که تصمیم میگیرند بجای داشتن اولاد، خود را مصروف نگهداری ازیک حیوان خانگی کنند. افراد مسن و یا مجرد ممکن است فقط به حیواتان و به عنوان یک همراه نگاه کنند. اما خانواده ها معمولا با نگهداشتن حیوانات خانگی میخواهند به فرزندان خود آگاهی در مورد طبیعت و مسئولیت‌ در برابر یک موجود زنده را آموزش دهند. علت داشتن یک حیوان خانگی اغلبا مربوط به فرهنگ اجتماع است . تلاش و پولی که برای نگهداری هزینه میشود، به عنوان یک مزیت در ایجاد سرگرمی حساب میشود.

 

کدام حیوانات را آلمانها به عنوان حیوانات خانگی انتخاب میکنند؟
برخلاف حیوانات فارمی، بسیاری از حیوانات خانگی که آلمانی ها در خانه های خود نگه میدارند، حیواناتی هستند که هیچ سودی ندارند. در کنار سگ و گربه آلمانها عشق به نگهداشتن خوکچه هندی، خرگوش، پرندگان، ماهی و بعضی خزندگان دارند. بعضی از مردم همچنان در مناطق بیرون شهری نگهداری از اسب را برای اسب سواری دوست دارند. اما نگهدای از حیوانات فارمی مانند گوسفند، بز، گاو، مرغ و یا خوک برای افرادیکه در شهرها زندگی میکنند اکثرا ممکن نیست.

 

مقرارت نگهداری از حیوانات در آلمان
یکی ازدلایلی که نگهداری از حیوانات فارمی درشهرها معمول نیست، مقررات نگهداری با توجه به مسئله بهداشت و حمایت از حیوانات است. شما باید برای نگهداری از حیوانات خانگی مالیات پرداخت کنید و آنها را بیمه سلامت کنید. همچنان مسئله داشتن حیوان خانگی مربوط به قرارداد اجاره شما میشود. اگر شما میخواهید حیوان خانگی داشته باشد، به خاطر داشته باشید که باید از صاحب خانه اجازه بگیرید. شما لازم نیست از بیماری های واگیر مانند بیماری سگ هار وغیره بترسید، زیرا در آلمان مقررات خاصی در سیستم واکسیناسیون برای حیوانات وجود دارد.

 

اگر شما در عید قربان میخواهید یک حیوان را قربانی کنید، باید آن را به داکتر حیوانات رسمی که مسئول بازرسی قبل از مرگ حیوان است خبر دهید. کشتار حیوانات بدون بیهوشی (ذبح اسلامی) در اصل با توجه به قانون رفاه حیوانات آلمان https://www.gesetze-im-internet.de/tierschg/BJNR012770972.html))، وقانون حفاظت از حیوانات در زمینه کشتار ممنوع میباشد. اما به دلایل مذهبی در شرایط خاص این اجازه داده میشود.