انتخابات بنیادی ترین بخش ازیک دولت دموکراتیک است. هر چهار سال یکبار، مهمترین و بزرگترین انتخابات در آلمان برگزار می شود و آن انتخابات پارلمانی (بوندستاگ) آلمان است. پارلمان آلمان شامل همه نمایندگان مردم است. تمام شهروندان بالای ۱۸ سال که دارای ملیت آلمان هستند، حق رای دارند و میتوانند اعضای پارلمان را انتخاب کنند. این اعضای انتخاب شده توسط مردم صدراعظم آلمان را انتخاب میکنند و همچنان دولت را کنترول میکنند.

در هر یک از ۱۶ ایالت فدرال آلمان، انتخابات پارلمانی ایالتی و انتخابات محلی هر پنج سال یکبار برگزار می شود، اما لزوما بصورت هم‌زمان. علاوه بر این، رای دهندگان آلمانی به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا هر پنج سال یکبار در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا نیزشرکت می کنند.

بدون داشتن تابعیت آلمانی یا تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، شما نمی توانید در آلمان رای بدهید. به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا اگر بیش از سه ماه در آلمان زندگی کرده‌اید، می توانید در انتخابات شهرداری و شورای شهر آلمان شرکت کنید.

 

شرایط عمومی برای همه برنامه های انتخابی چیست؟

رای دادن در آلمان یک مسئله عمومی، مستقیم، آزاد، برابر و محرمانه است:

• عمومی: همه شهروندان آلمانی حق انتخاب کردن و کاندید شدن دارند اگر حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.

مستقیم:  اعضای پارلمان چه به عنوان یک شخص مستقل چه به نمایندگی از حزب شان  بازهم با رای مستقیم مردم انتخاب میشوند.

• آزاد: هیچ اجباری برای رای دادن  وجود ندارد و هیچکس نمی تواند شما را مجبور به رای  دادن به شخص خاصی کند.

برابر: برای رای دادن همه از حق مساوی برخوردارند و همه رای ها مساوی هستند.

محرمانه: اینکه افراد به چه‌کسی راه داده اند یک مسئله محرمانه است، تنها نتیجه کل ارآ منتشر میشود.

 

روند انتخابات‌ها چگونه است؟

در انتخابات پارلمانی (بوندستاگ)، اعضای مجلس انتخاب می شوند. این نمایندگان از بین خودشان صدراعظم را انتخاب میکنند.
انتخابات ایالتی هر پنج سال یکبار – هر چند نه بطور همزمان – در تمام ۱۶ ایالت فدرال انجام می شود. اما «برمن» (Bremen) تنها ایالتی است که در آن هر چهار سال یک بار انتخابات ایالتی برگزار میشود.
پارلمان های ایالتی در شهرهای مختلف نام های متفاوت دارند. بطور مثال در هامبورگ و برمن (Bürgerschaft) نامیده می شود. در برلین بناممجلس نمایندگان (Abgeordnetenhaus) یاد میشود. اما در همه ایالت‌های دیگر بنام «لندتاگ » شناخته می شود .
در انتخابات شهرداری های، مردم نمایندگان سیاسی خود را برای شوراهای محلی و شوراهای شهرو همچنین شهردار و ناظران منطقه ای انتخاب می کنند. به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، شما می توانید در انتخابات شهرداری حتی بدون شهروندی آلمان حق زای دارید.
اتباع آلمان، مانند دیگر شهروندان اتحادیه اروپا، هر پنج سال یکبار نمایندگان خود را در پارلمان اتحادیه اروپا (Europawahl) نیز انتخاب می کنند. در انتخابات اتحادیه اروپا، هر شهروند تنها می تواند یک حزب را انتخاب کند و رای دهد.

 

هر شهروند حق چند رای را دارد؟

هر رأی دهنده حق دو رای دارد: رای اول (erste Stimme) و رای دوم (zweite Stimme). با رای اول رای دهندگان یک نامزد را از حوزه انتخابیه خود (انتخابات مستقیم) انتخاب می کنند. و رای دوم برای این است به یکی از احزب رای بدهیم. رأی دوم در مواردی مهم تر از رای اول است و باعث میشود که حزب متذکره کرسی‌های بیشتری در میان سایر أحزاب در پارلمان از آن خود کند.

در مجلس نمایندگان ۵۹۸ کرسی وجود دارد که نیمی از آنها توسط نامزدهای که از طرف احزب معرفی شده اند، در هر شهر ذریعه (رای دوم) و نیم دیگر به طور مستقیم با (رای اول) در انتخابات برگزیده می شوند. با این حال، همیشه این تعداد در نظر گرفته شده ثابت نیست بدلیل اینکه باید این تعداد نمایندگان مستقیم و حزبی با هم متعادل باشد، تعداد کرسی های پارلمان آلمان گاها کم و زیاد شده و یکسان نمیباشد.

 

چگونه دولت تشکیل میشود؟

به دلیل موجودیت سیستم سختگیرانه متمایز و در آلمان، ناممکن است تا یک حزب به تنهایی بتواند دولت را تشکیل دهد. هنگامی یک حزب میتواند به تنهایی اقدام به ایجاد حکومت کند که بیشتر از ۵۰٪ از آراء را از آن خود کرده باشد. بنابراین ائتلاف میان احزاب، یک قانون و راه حل است. این بدان معناست که دو یا چند حزب رقیب ائتلاف میکنند و دولت ائتلافی تشکیل می دهند. به همین دلیل است که احزاب اغلب شرکای ائتلافی شانرا را قبل از انتخابات انتخاب میکنند و با هم مذاکره میکنند.

احزاب کوچک نیز در مجلس نمایندگان نسبت به تعداد آراء که توانستند کسب کنند، سهم خواهند داشت. اما باید هر حزب حداقل پنج درصد آرا و یا سه نماینده مستقیم برای ورود به پارلمان را ازآن خود کند. این موضوع به یک شانس برای اشتراک أحزاب بیشتری در پارلمان در نظر گرفته شده است.

 

چگونه ‌رای‌گیری انجام میشود؟

همه رای دهندگان یک نامه اشتراک در انتخابات (Wahlbenachrichtigung) را تا ۳ هفته قبل از انتحابات از طریق پست دریافت میکنند. این نامه محل مناسب رای دادن را برای گیرنده نامه مشخص میکند.

محلات رای‌گیری به طور موقت در مدارس و سایر ساختمان های عمومی تنظیم می شوند. غرفه های انتخاباتی در محلات رای گیری راه اندازی می شود. هنگام ورود به محل رأی دهی و بعد از رأی دادن، دستیاران انتخاباتی از شما نام، شناسنامه و نامه دعوت به انتخابات را درخواست میکنند، تا شما را از لیست رای دهندگان خارج کنند. این تضمین می کند که هر فرد فقط یکبار حق رای دادن دارد.
در ابتدا رای دهندگان برگه رای دهی را دریافت می کنند، به یکی از غرفه های انتخاباتی وارد میشوند و دو انتخاب خود را در برگه رای گیری به عنوان (رأی اول و رای دوم) انتخاب میکنند و برگه های به صندوق‌های رای منتقل میشود.

اگر در روز انتخابات نمی توانید در رای‌گیری اشتراک کنید، میتوانید درخواست رای دهی غیابی کنید. با استفاده از فرمی که در پشت اطلاعیه یا دعوتنامه انتخاباتی که به شما در ابتدا ارسال شده است، میتوانید بصورت غیابی رای بدهید. اگر شما علیرغم واجد شرایط بودن برای رای دادن، دعوتنامه رای دادن را دریافت نکرده اید، با اداره مسئول شهرداری تان تماس بگیرید

 

انتخابات چه وقت برگزار میشود؟

انتخابات پارلمانی در آلمان (بوندستاگ) هر چهار سال یکبار برگزار می شود. انتخابات پارلمان‌های ایالتی (لندتاگ) هر پنج سال یکبار اما نه بطورهمزمان – در ۱۶ ایالت فدرال برگزار می شود. فقط در ایالت «برمن»، انتخابات ایالتی هر چهار سال یکبار برگزار می شود. انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا هر پنج سال یکباربرگزار می شود. در اصل، انتخابات همیشه در روزهای یکشنبه برگزار می شود، زیرا اکثر مردم در این روز کار نمی کنند ووقت کافی برای اشتراک در انتخابات را دارند.

 

چه تعداد ازمردم معمولا در انتخابات شرکت میکنند؟

بعد از ختم هر انتخابات تعداد شرکت کنندگان در انتخابات سنجیده میشود. درصد شهروندان واجد شرایطی که در انتخابات شرکت می کنند در آلمان به طور سنتی بالا است، طوریکه این تعداد در دهه هفتاد، بیش از ۹۰ درصد بود. از زمان اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی در سال ۱۹۹۰، این تعداد به ۸۰ درصد رسید. در انتخابات پارلمانی نزدهم در سال  ۲۰۱۷ حدود ۷۶.۲  درصد از واجدین شرایط رای‌گیری در انتخابات شرکت کردند

 

کمک کنندگان (دستیاران) انتخابات کی ها هستند و چه میکنند؟

در روند برگزاری انتخابات افراد زیادی نقش دارند و هرکدام وظایف مشخص خودشان را اجرا میکنند. دستیاران انتخاباتی، افرادی هستند که حق رای دادن دارند و همه‌ی آنها به صورت داوطلبانه برای پیشبرد امورات روزهای انتخابات کار می کنند. آنها رای دهندگان را راهنمایی می کنند تا در محلات درست رای‌گیری حاضر شوند و در ختم زمان رای‌گیری آراء را حساب میکنند. اگر شما واجد شرایط رای دادن هستید، می توانید به عنوان داوطلب در محوطه شهرداری، دفتر مشاوره شهروندی یا اداره منطقه خود به عنوان دستیار انتخاباتی ثبت نام کنید.

 

چطور میتوانم یک فعال سیاسی مدنی باشم؟

اگر شما تابعیت یا همان شهروندی آلمان را ندارید و یک شهروند اتحادیه اروپا هم نیستید، نمی توانید در آلمان رای بدهید. با این حال، راه های دیگری برای پیشبرد فعالیت های سیاسی مدنی وجود دارد. بطور مثال شما می توانید با پیوستن به یکی از گروه‌های که در راستای ابتکارات شهروندی (Bürgerinitiative) فعالیت میکنند، در بیشتر تصامیم شهری سهیم شوید.

در این گروه‌ها مردم در مواردی چون ساخت و سازهای شهری مانند خیابان‌ها و یا حفاظت از یک پارک میتوانند نظر بدهند. اما اگر می خواهید در فعالیت سیاسی بلند مدت مشارکت داشته باشید، ایجاد یک نهاد یا موسسه (Interessenverband) در باره یک موضوع خاص به شما این امکان را میدهد تا در باره موضوعات سیاسی اجتماعی و مدنی فعالیت‌های ویژه داشته باشید.

شما حتی میتوانید به راحتی به یک حزب به پیوندید و یا شاخه جدید از یک حزب را تشکیل دهید. نمونه خوب آن پیوستن به موسساتی هستند که با پناهندگان کار میکنند مانند (Migrantenorganisationen) و یا هم شورای ادغام (Integrationsbeiräten).

 

اگر در برلین زندگی میکنید و یا هم قرار است به برلین مسافرت کنید، میتوانید از پارلمان آلمان را ببینید. برای ورود و بازدید از پارلمان فراموش نکنید که بصورت انلاین هم میتوانید خودتان را ثبت نام کنید