برای تردد و سفر های محلی و کشوری در آلمان ضرور نیست حتما موتر (ماشین) و جواز رانندگی داشته باشید. طریقه های مختلفی برای جابجای و تردد وجود دارد که معلومات مختصری برای شما تهیه کرده ایم.

اتوبوس، مترو، قطار و اشتراسه بانها (دربعضی شهر های بنام ترام یاد میشود) در آلمان به نام “Öffentliche Verkehrsmittel” یاد میشوند. برای استفاده از آنها، شما باید قبل از استفاده بلیط بخرید. ماشین های بلیط که در شهر ها مختلف از هم متفاوت هستند در همه ایستگاه ها موجود اند. دربیشتر اتوبوس بلیط ها توسط راننده به فروش می رسند، اما رانندگان اتوبوس گاهی اوقات واکنش نشان می دهند اگر شما بخواهید بلیط را با کارت های بانکی خریداری کنید. بنابراین، بهتر است انرا قبل حرکت از در کیوسک و یا مغازه ها ویژه بنام ( “Vorverkaufsstellen” یا “Kundenzentrum”) که با لوگوی شرکت قطار های همان شهر مزین هستند، خریداری کرد. در برخی از شهرها هم می توانید بلیط را با برنامه های اینترنتی خریداری کنید.

انواع مختلفی از بلیط ها وجود دارند که بعضی هایشان برای چند ساعت و سفرهای یک طرفه و دو طرفه، بعضی ها برای یک روز و حتی یک هفته و همچنان یک ماه قابل استفاده هستند. همچنان نوع بلیط بستگی مسافتی دارد میخواهید طی کنید.
بعد از خریداری بلیط ، در بیشتر شهر ها باید به آن مهراعتبار بزنید. بلیط های ماهانه و سالانه و یا بلیط هایکه که از ماشن های اتومات با تاریخ و زمان خریداری میشوند، نیاز به مهر اعتبار ندارند.
برای کودکان، دانش آموزان، وانشجویان و همچنان پناهجویان و افراد باز نشسته، میتوانند بلیط های ویژه ای را با قیمت های ارزانتر برای دسترسی بهتر به وسایل حمل و نقل عمومی خریداری کنند. این بلیط های ویژه در همه ماشین های خرید بلیط و گاها هم تنها در مغازه های مخصوص”Vorverkaufsstellen”در دسترس هستند. برای خرید این بلیط ها باید بدانید چی مدرکی لازم دارید.

 

اتوبوس
شرکت های اتوبوس رانی مختلفی در آلمان وجود دارند که میشودا نها را با قیمت های ارزانتر جایگزین قطار و هواپیما کرد. آنها بیشترین شهرهای مهم در آلمان را باهم وصل میکنند. ایستگاه های اتوبوسها اغلب به نام ” Bus-Bahnhof” یا “Zentraler Omnibusbahnhof” یاد میشوند و معمولا در نزدیکی اتوبانها موقعیت دارند. شما می توانید بلیط های اتوبوس را بر علاوه ایستگاه های عمومی آنلاین نیز خریداری کنید.

 

قطار
خدمات قطار آلمان دویچه بان بسیاری از شهر ها، شهرستانها و روستاهای آلمان را بهم وصل میکند. بلیط ها بصورت آنلاین در گیشه های فروش بلیط در ایستگاها و یا ماشین بلیط قابل خریداری هستند. اگر شما بلیط خود را به موقع خریداری نمایید، ممکن است قادر به خرید بلیط با قیمتهای ارزانتر باشید(Sparpreis). همچنین بلیطهای گروهی،آخر هفته و بلیط قطارهای منطقه ای در داخل یک ایالت را متوانید ارزانتر هم بصورت آنلاین هم در گیشه های بلیط بخرید. کودکان زیر سن 6 سال همیشه رایگان سفر میکنند.

 

اشتراک گذاری ماشین های شخصی Mitfahrgelegenheiten
یکی دیگر از راه های ترتیب سفر ارزان Mitfahrgelegenheiten است. و به معنی پیدا کردن اشخاصی است که با موترشخصی خود سفر میکنند.وبسایت و برنامه های مختلف وجود دارند که در آن شما می توانید راننده ای که قصد سفر به مکان مورد نظر شما را دارد پیدا کنید و با قیمت ارزان با آن همسفر شوید.

 

تورها و سفرهای بایسکلی
آلمان دارای شرایط وامکانات رفاهی بایسکل سوار پسند – از مزارع تاهتل هاست. شما می توانید در شهرهاو مناطق آلمان مساحت بیش از 70،000 کیلومتر را با استفاده از مسیرهای مخصوص بایسکل رانی را طی کنید.انتخاب ماندن در خانه ساده است! اما به یاد داشته باشید که قبل از سوار شدن بایسکل تان، باید برای ایمنی بیشتر چک کنید که ایا بایسکل تان قابل راندن در جاده است یا خیر.

 

اگر بلیط نداشته باشم چی اتفاقی رخ میدهد؟
در همه بخش های وسایل همه حمل و نقل عمومی کنترل کننده های بلیط موجود میباشند.برخی از آنها با لباس یونیفورم و برخی از آنها مانند مسافر های دیگر لباس عادی می پوشند.
بنابراین اگر شما با آنها روبرو میشوید، انها باید ابتدا ثابت کنند که اجازه کنترول شما را دارند، و بعدا به شما خواهند گفت : «Fahrscheinkontrolleیا Fahrscheine».
اگر بلیط با اعتبار نداشته باشید، انها نام و ادرس شما را میخواهند، تا به شما یک قبض پرداخت جریمه بفرستند و مقدار این جریمه در شهرهای مختلف متفاوت بوده که اغلبا بین ۴۰ تا ۸۰ یورو است.