در آلمان واکسیناسیون اجباری نیست اما به شدت از طرف همه مراجع بهداشت و سلامت توصیه می‌شود. اگر در مورد واکسن زدن به خودتان یا فرزندانتان مطمئن نیستید، می توانید از پزشک‌تان بخواهید که شما را برای تصمیم گیری کمک کند و یا بر اساس توصیه‌های سیستم واکسیناسیون آلمان عمل کنید.

نظر به اینکه از کدام کشور آمده‌اید و یا قبلا کجا زندگی کرده‌اید، ممکن است قبلا در برابر بیماری های خاص واکسن شده باشید. با این حال، این بیماری ها ممکن است در آلمان شایع نباشد. در عوض، پزشکان آلمانی ممکن است واکسیناسیون علیه بیماری های دیگری را توصیه کنند. حتی اگر شما بزرگ‌سال و یا میان‌سال هستید، ممکن است مجبور شوید مجددا واکسینه شوید. در صورت عدم اطمینان در مورد این موضوع، در قرار ملاقات بعدی با پزشک‌تان در باره واکسیناسیون برای بزرگسالان سوال کنید.

 

واکسن‌هایی که توصیه میشوند
در آلمان، کمیسیون واکسیناسیون توصیه می‌کند که حتما خود را در برابر بیماری هایی مانند تیتانوس، دیفتری، سیاه سرفه، هموفیلوس آنفولانزا، فلج اطفال، هپاتیت B، ویروس پنوموکوک روتا، مننژوکوک، سرخکان، اوریون و واریسلا واکسن بزنید.

در مورد سالمندان و زنان باردار، این کمیسیون واکسیناسیون در برابر آنفلوآنزا را نیز توصیه میکند. برای زنان جوان واکسن در برابر سرطان دهانه رحم (که توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود) هم توصیه می شود.

اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که بیماری tick-borne encephalitis در آنجا شایع است و زمان زیادی را هم در هوای آزاد بسر میبرید، واکسن این بیماری بصورت جدی از طرف کمسیون واکسیناسیون توصیه می شود. این یک بیماری ویروسی است که منجر به التهاب مغز، مننژها و نخاع می شود و اغلب توسط کنه ها پخش می شود.

 

هزینه‌ها
همه شرکت های بیمه صحی هزینه واکسنهای توصیه شده توسط کمسیون واکسیناسیون (با توجه به دستورالعمل رسمی واکسیناسیون) را پرداخت می کنند. بعضی از شرکت های بیمه های همچنین هزینه واکسن علیه بیماری هایی که شما ممکن است در هنگام تعطیلات در خارج از کشور (“Reiseimpfung”) به آن مبتلا شوید را نیز پرداخت میکنند. اگرشما به دلیل حرفه تان درمعرض خطر جدی ابتلا به بیماری قرار داشته باشید، کارفرمای شما باید هزینه واکسن‌های لازم را طبق بند ۳ «قانون صحت و حفاظت از کارکنان» (“Arbeitsschutzgesetz”) بپردازد.