برخی از افرادیکه تازه به آلمان میرسند، معمولا از بلند بودن قیمت لوازم خانه و پوشاک در آلمان شکایت دارند. اما باید در نظر داشته باشیم که این شکایت ها از خرید محصولات با نام و مارک‌های مشهور تجاری است در حالیکه این محصولات تنها گزینه ها نیستند. در آلمان هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر، بازارهای هفته‌وار و وبسایتهای اینترنتی وجود دارند که در آنها شما می توانید براحتی و با قیمت ارزان اشیای استفاده شده مورد نیاز تانرا بصورت جنس دست دوم خرید و فروش کنید. این بازارها در آلمان بنام «فلومارکت» ( Flohmarkt) یاد میشوند. در این بازارها همه افراد می توانند لوازم استفاده شده و یا هم جدید خود را به صورت خصوصی و شخصی به فروش برسانند.

این بازارها تنها جنبه مادی یا خرید و فروش ندارند، بلکه برپایی آنها یک فرهنگ و سنت بسیار قدیمی دارد. برای بسیاری از مردم، وقت گذراندن در یک فلومارکت، یک فعالیت فرهنگی محسوب می شود. در یک فلومارکت معمولا شما می توانید لباس، کتاب، لوازم جانبی، جواهرات، لوازم خانه و دیگر اقلام کوچک و یا تزئینی را با قیمت بسیار ارزان خریداری کنید.

این بازار ها همچنان یک طریقه خوب برای جلوگیری از دور انداختن اجناس غیر ضروری هستند و در نهایت در حفظ محیط زیست کمک میکنند.

برای بعضی ها رفتن هفته‌وار با دوستان به این بازارها یک سرگرمی است زیرا آنها از خوردن تنقلات و یا گرفتن نوشیدنی و جستجوی چیزهای مورد علاقه خود لذت میبرند.

 

فلومارکت‌ها کجاها و چه روزهایی برپا میشوند؟
هر شنبه و یکشنبه در طول تابستان و در همچنان در بقیه فصل ها نظر به شرایط آب و هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ و حتی کوچک، معمولا در مقابل راتهاوس‌ها، در مکان های تاریخی، باغ ها و پارک ها شما میتوانید فلومارکت ها را پیدا کنید. گاه حتی بازارهای شبانه نیز با اجرای فعالیت‌های هنری مانند موسیقی زنده و رقص برگزار میشود. در شهرهای کوچک معمولا کمتر فلومارکت برگزارمیشود. اطلاعات در مورد همه آدرس‌های فلومارکت‌ها و دفعات برگزاری این بازار ها در هر شهری که هستید را از طریق اینترنت در سایت‌های محلی وروزنامه ها و مجلات پیدا کنید که راحت‌ترین طریق جستجودر اینترنت است که با وارد کردن کد پستی منطقه تان در اینجا میتوانید نزدیک‌ترین فلومارکت را پیدا کنید.

 

در وقت خریداری از فلومارکت میتوانم با فروشنده چانه بزنم؟
برخلاف قانون مراکز خرید معمولی، این بسیار معمول است که درفلومارکت‌ها، بازارهای هفته وار و همچنان درسایت های اینترنتی برای خرید فروش اجناس دست دوم چانه بزنید و تلاش کنید اجناس را ارزانتر خریداری کنید. در حقیقت، چانه زنی حتی در مغازه های عادی نظر به «قانون مبارزه با رقابت ناعادلانه» یا (“Gesetz gegen den unlautbaren Wettbewerb”) مجاز است. با این حال، بسیاری از فروشندگان و مشتریان علاقه‌ای به چانه زنی ندارند و اگر کسی اینکار را انجام دهد اغلب شگفت‌زده می شوند. اما در فلومارکت‌ها جانه زنی یک فرهنگ خاص است و موضوع محبوبی است، زیرا از این طریق میتوانند اجناس را با قیمت بسیار ارزان خریداری کنند. این امر برای خرید اشیای دست دوم از از طریق شبکه‌های خرید و فروش نیز صادق است. برای خرید بهتر و ارزان‌تر اجناس، زمان خرید نیز مهم است. معمولا درآغاز و پایان وقت باز ماندن فلومارکت، شما می توانید اجناس و لوازم را با قیمت‌های کمتر خریداری کنید. در ابتدا، چون برخی اقلام با قیمت‌های بسیار پایین ارائه می شوند و در پایان کار زیرا فروشندگان شانس کمتری برای فروش وسایل در زمان باقی مانده دارند و می خواهند از برگشت، حمل و نگهداری موارد جلوگیری کنند و ارزانتر بفروشند.

 

برعلاوه خرید و فروش در فلومارکت‌ها چه میشود کرد؟
فلومارکت‌ها فقط برای خرید و فروش نیستند. برای خیلی ها بازدید ازاین بازارها می تواند یک تجربه بسیار ویژه باشد. شما می توانید بدون خریدن چیزی برای قدم زدن و سرگرمی به فلومارکت بروید. به خصوص بازارهای بزرگتر در شهر های بزرگ اغلب رویدادهای جانبی و فعالیت‌های فرهنگی با هنرمندان و نوازندگان خیابانی، و همچنین غذاها و نوشیدنی‌های مختلف را به نمایش میگذارند.

 

فلومارکت‌های آنلاین
سایت‌های انترنتی مانند «ای بی» (Ebay)، «ای بی کلاین انسایگه» (Ebay-Kleinanzeigen) و اشپوک (Shpock) و غیره نیز همه خدمات خرید فروش اجناس دست دوم و جدید را بصورت آنلاین ارائه می‌کنند. این وب‌سایت‌ ها اهدف بازارهای سنتی مانند فلومارکت را دنبال نمی‌کنند اما کاربران را قادر می سازد تا در خانه و بدون ضایع شدن وقت شان همه اجناس مورد نیاز شان‌ را در اینترنت جستجو کنند. مزیت دیگر خرید اینترنتی این است، که شما می توانید همه اشیای که میخواهید خریداری کنید را از طریق جستجو و مقایسه قیمت در سایت‌های مختلف بهتر خریداری کنید.

 

اگر قصد دارید همه وسایل‌های آپارتمان خود را جدید کنید و یا اینکه تازه خانه گرفته‌اید و باید لوازم زیادی خریداری کنید و همچنان نمیخواهید پول زیادی را صرف آن کنید (مثلا اگر شما از اداره سوسیال و یا جاب‌سنتر برای مبله کردن خانه خود پول دریافت کرده‌اید) میتوانید همه مبلمان و لوازم خانه را از طریق فلومارکت‌های آنلاین به عنوان یک گزینه هوشمندانه خریداری کنید. اغلب موارد اجناس جدید و یا هم کم استفاده شده را نیز با قیمت بسیار ارزان خریداری کنید. در این سایت ها شما همچنین می توانید اتومبیل و حتی شخص کمک برای انتقال مبلمان، آشپزخانه وغیره را با قیمت‌های مناسب پیدا کنید.

 

در مورد وسایل برقی، معمولا در این بازارها امکان امتحان کردن و مطمئن شدن از سالم بودن و همچنان تضمین واپس‌دادن و بازپرداخت قیمت هم وجود ندارد پس مواظب باشید