در آلمان گزینه ها و امکانات مختلفی برای مراقبت از کودکان وجود دارد. این امکانات به والدینی که کار میکنند یا مصروف درس و فراگیری زبان آلمانی هستند، کمک میکند تا مطمئن شوند که فرزندان‌شان به خوبی تحت مراقبت و آموزش و پرورش بوده و همزمان با برنامه مختلف با دوستان جدید پیدا کنند و با جامعه آشنا شوند.
معمولا کودکان بین ۳ تا ۶ ساله به مهد کودک ها جذب میشوند، اما از سال ۲۰۱۳ بدینطرف کودکان از سن ۱۲ ماهه‌گی نیز قانونی حق دارند تا به مراکز مخصوص مراقبت از کودکان در این سنین جذب شوند. کودکان سه تا شش سال نیز در مهد کودک‌های که بیشتر دوره های پیش دبستانی برای آماده کردن کودکان به مدرسه را ارائه میدهند، و همچنان در مراکز مراقبت های قبل و بعد از مدرسه جذب میشوند. هزینه های مهد کودک در آلمان بسیار اندک است، تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. حتی برای خانواده ها با درآمد پائین و پناهندگان رایگان است. اما این هزینه نظر به منطقه و شهر شما متفاوت بوده و بستگی به تعداد ساعات مراقبت مورد نیاز و درآمد کل خانواده است. دولت مکلف به پیدا کردن جای در مهدکودکها برای همه کودکان بین سه تا شش و یک تا سه سال است. اما فراموش نکنید که یافتن جای مناسب برای طفل شما خیلی هم آسان نیست و باید هرچی زودتر اقدام کنید. جدیدا شرایط نگهداری و مراقبت از کودکان برای والدینی که در حال سپری کردن دوره های زبان برای ادغام هستند در همان مکان میسر شده است و اگر در این قسمت مشکلی دارید حتما با مسئولین مدرسه زبان تان صحبت کنید. اینجا ما به شما همه انوع و سیستم های مراقبت ها و امکانات اموزش پرورش کودکان در آلمان را به شما توضیح میدهیم.

 

مهد کودک Kita
مهد کودک (kita) مرکز مراقبت وپرورش برای کودکان بین سنین یک تا سه سال است. آنجا کودکان میتوانند با کودکان هم سن خود تحت نظارت مربیان مسلکی و آموزش دیده امورا زندگی روزمره را از طریق برنامه ها بازی های مختلف بیاموزند. وعده های غذایی متناسب با سن شانِ استراحت و بازی در فضای باز بخشی از این برنامه ها هستند. بسیاری از آنها اوقات مشخصی برای آمدن و رفتن کودکان ندارند. مهدکودکها توسط سازمان های خصوصی و دولتی و همچنین کلیساها ایجاد و به پیش برده میشوند و در بعضی مواقع برنامه های حمایتی برای کودکان با زبانهای خارجی دارند. ساعات ماری مهد کودک ها در هرکدام ازهم متفاوت است، ولی معمولا بین ساعات ۰۸:۰۰ تا ۱۳:۰۰ کار میکنند و برخی ها هم طولانی تر ۱۵:00 و یا ۱۸:00باز هستند. هزینه ها نظر به درآمد والدین وساعات مراقبت در هر شهر متفاوت است.

 

کودکستان Kindergarten
در آلمان به مراکز آموزش و مراقبت کودکان بین سنین ۳ تا ۶ سال پیش دبستانی یا کودکستان میگویند. بیشترکود کستانها برعلاوه ایجاد زمینه بازی و آموزش روی رضایت کودکان در مواردی که کنجکاوی هستند تمرکز میکنند. کودکستانها معمولا در صبح آغاز می شود و در ظهر یا بعد از ظهر تعطیل میشوند. کودکستانها توسط دولت، کلیساها، انجمن ها و سایر نهادهای خصوصی اداره میشوند. همانند مهد کودکها در هزینه های کودکستانها هم نظر به منطقه و شهر شما فرق میکند و برای خانواده ها با درآمد پائین و پناهندگی در بیشتر موارد رایگان است. از سال ۲۰۰۷ تمام کودکان بعد از ۳ سال قانونا حق دارند در کودکستانها جذب شوند و دولت برای شان این شرایط را فراهم کند.

 

مراقبت‌های خانگی
یکی دیگر از گزینه های مراقبت از کودکان ارائه خدمات شخصی خانگی است. اگر شما مصروف کار و یا تحصیل هستید، ارائه دهندگان مراقبت ها خانگی از کودکان شما در خانه خود نگهداری میکنند. در اکثر موارد آنها از چندین کودک همزمان مراقبت میکنند، بنابراین کودک شما تنها نیست و میتواند با همسالان خود در تماس باشد. ارائه دهندگان مهد کودک خانه و پرستار ها خصوصی مجبور نیستند آموزش دیده و مسلکی باشند اما باید توسط اداره رفاه جوانان تایید شده باشند و تجربه کار با کودکان را داشته باشند

 

چگونه برای کودکم جای مناسب در یک مهدکودک پیدا کنم؟
پیدا کردن جای مناسب در یک مهد کودک آسان نیست و باز هم در شهرهای مختلف متفاوت است. در شهرهای بزرگ اغلب امکانات برای یافتن مهد کودک و کودکستان کافی نیست. با وجود این، شما می توانید بعضی موارد را برای آسان تر کردن ان انجام دهید. بطور مثال شما باید کودک خود را در مهد کودک های نزدیک و هم چند مهدکودک و یا کودکستان دیگر در دورتر ها ثبت نام کنید. اینگونه می توانید چانس خود را برای شامل شدن کودک تان در یکی از مهد کودکها افزایش دهید. همچنان برای کاستن از مدت انتظار خوب است که طفل تانرا قبل ازقبل ثبت نام کنید.
برای یافتن مهدکودک مناسب به این سایت مراکز مراقبت های دولتی و www.kita.de , www.kitanetz.de سر بزنید.

 

مراقبت های قبل و بعد از مدرسه (Hort)
در آلمان آموزش و پرورش از سن ۶ سال تا حدود ۱۶ـ ۱۸ سال برای کودکان اجباریست. مدرسه ها به طور معمول از ۰۸:۰۰ تا ۱۴:۰۰ باز هستند که البته باز هم در شهر ها مختلف حتی در مدرسه ها از هم فرق میکند. برای والدینی که بیشتر از این ساعات کار میکنند و یا درس میخوانند، امکانات مراقبت‌های قبل و بعد از مدرسه برای کودکان شان وجود دارد، که در آلمان برایش هورت میگویند.
این نوع مراقبت ها معمولا فقط در مدرسه های ابتدایی یا متوسطه و گاها هم در کودکستانها قابل دسترس هستند. این بخش های مراقبتیِ براساس تقاضا و امکانات محلی توسط مدرسه سازماندهی میشوند. هزینه های این مراقبت ها هم با در نظر داشت ساعتهای مراقبت و سیستم غذایی آن مدرسه، متفاوت بوده و قابل پرداخت میباشند.

 

مراقبت های روزانه برای کودکان پناهجو
کودکان پناهندگان نیز مانند سایر کودکان از همه امکانات سیستم های مراقبتی برخوردار هستند حتی این امر در مورد افرادی که تعلیق اخراج دارند نیز صدق میکند. در برخی ایالت ها شما بعد از ترک کمپ موقت و جابجا شدن در یک جای دائمی میتوانید کودکان را به مهد کودک ثبت نام کنید. درین‌باره از مسئولین کمپ خو بپرسید.

 

درآلمان پدر و مادر بعد از بدنیا آمدن طفل شان حق دارند یکسال مرخصی داشته و از طفل شان مراقبت نمایند. این مرخصی سالانه بنام elternzeit یاد میشود. انها مجبور نیستند در این مدت کار کنند و وظیفه شان برایشان محفوظ میماند.
همچنان والدین حق دارند برای پول مراقبت از بچه ها(Kindergeld) درخواست بدهند. البته این حق برای والدین پناهجو نیز به رسمیت شناخته شده است