همه شهروندان خارجی که برای زندگی کردن به آلمان می آیند نیاز به اجازه اقامت دارند اما اگر مدت زمان کوتاهی بخواهید در آلمان بمانید، فقط نیاز به ویزا دارید. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا از این قانون معاف هستند و برای ورود و زندگی و تحصیل در آلمان نیاز به ویزا و یا اجازه اقامت ندارند.

در اینجا چند گزینه وجود دارد که شهروندان خارجی می توانند از طریق آن اجازه اقامت طولانی مدت در آلمان را بدست آورند و بصورت قانونی به آلمان مهاجرت کنند.

راه های قانونی برای کسب اقامت در آلمان

انجام دوره‌های آموزشی فنی‌حرفه‌ای (Ausbildung)
به موجب ماده ۱۶ب و ۱۷ قانون پناهندگی، شما می توانید برای شروع یک دوره آموزش‌های فنی حرفه‌ای (Ausbildung) در آلمان، درخواست اجازه اقامت کنید و وارد آلمان شوید. اما ابتدا باید شما انستیتیوت و یا سازمانی را که قرار است در آن آموزش ببینید را پیدا کنید و آنها شما را قبول کنند.

برای این امر شما در اصل به اسناد زیر نیاز دارید:

یک قرارداد آموزشی از یک نهاد آموزشی معتبر
مدرک اثبات قدرت پرداخت مصارف زندگی
مدرک زبان آلمانی
اگر شما بخواهید در یک برنامه آموزش حرفه ای دوگانه (هم کار و هم آموزش) شرکت کنید، در اصل، اداره فدرال کار آلمان هم باید درخواستی شما را تایید کند. این که این نوع اجازه اقامت را دریافت می کنید یا خیر، بستگی دارد که در این دوره آموزشی که شما درخواست داده‌اید، چه تعداد متقاضی از کدام کشور ها دارد. معمولا به متقاضیان از داخل آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا اولویت داد میشود. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است.

اجازه اقامت اعطا شده به منظور آموزش های حرفه‌ای معمولا یک تا دو سال معتبر است و اگر در این دوره نتوانید برنامه های آموزشی خود را تکمیل کنید، میتوانید اقامت خود را تمدید کنید.

پس سپری نمودن موفقانه دوره‌ی آموزشی، می توانید در کار پیدا کنید و برای زندگی کردن طولانی مدت اقامت دریافت کنید. ا

 

تحصیل در دانشگاه
طبق بخش ۱۶ ماده ۱ قانون اقامت آلمان، اگر مدارک تحصیلی و زبان آلمانی شما را دانشگاه های آلمان قبول کنند و به شما اجازه ورود به دانشگاه را بدهند، میتوانید درخواست ویزای دانشجویی کنید و به آلمان سفر کنید. این ویزای برای آموزش و تحصیل در دانشگاه ها، انستیتیوت‌های تحصیلی (Hochschule)، کالج ها (Studienkolleg) صادر میگردد.

برای این نوع ویزا در اصل، شما نیاز به اسناد زیر برای اعمال:

اجازه رسمی ورود به دانشگاه
مدرک اثبات پراخت هزینه های زندگی
بیمه سلامت (صحی)
تاییدی مدارک تحصیلی، مدارک مهارت های زبان آلمانی.
اجازه اقامت اعطا شده برای اهداف تحصیلی معمولا یک تا دو سال معتبر است. اگر شما نتوانستید تحصیلات خود را در این مدت به إتمام برسانید، مجوز اقامت شما معمولا تمدید می شود. در طول دوره تحصیل شما می توانید در مجموع ۱۲۰ روز کامل در سال کار کنید.

اگر میخواهید پس از سپری نمودن موفقانه دوره تحصیلی خود در آلمان بمانید، می توانید درخواست ویزای کار یابی کنید. این ویزای کاریابی برای شما یک سال وقت میدهد تا بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و در آلمان زندگی کنید.

 

یافتن کار
در آلمان شما حق دارید برای یافتن یک شغل تخصصی، درخواست دریافت اجازه اقامت جدید و یا تمدید اجازه اقامت قبلی خود کنید. کار تخصصی به شغل های گفته میشود که شما در همان رشته تحصیل کرده‌اید و تخصص عملی و علمی دارید.

برای دریافت این نوع اقامت، باید این الزامات را بپذیرید:

اگر قبلا در آلمان بوده اید و تحصیلات خود را اینجا انجام داده اید و تازه به إتمام رسانده‌اید، می توانید اجازه اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه دیگر تمدید کنید. در این مدت می توانید دنبال یک شغل باشید. شما در جریان این مدت اجازه دارید محدودیت کار کنید. کار شما در این مدت میتواند شامل همه کار های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای باشد تا بتوانید زندگی خود را بگذرانید و دنبال کار تخصصی در رشته خودتان باشید. یعنی اصل در این است که بتوانید بدون گرفتن پول و کمک از دولت در آلمان زندگی خود را بگذرانید.
اگر در آلمان هستید ودر یکی از رشته های تحصیلی تخصص دارید و مدارک تحصیلی شما از آلمان است . یا خارج از آلمان و در آلمان برسمیت شناخته شده است، می توانید درخواست اجازه اقامت برای کاریابی در آلمان کنید. این نوع اقامت برای شش ماه معتبر خواهد بود و شما باید در این مدت بتوانید با هزینه شخصی خودتان زندگی کنید. در این شش ماه باید حتما دنبال کار باشید و اجازه ندارید کار دیگری انجام دهید. همینکه کار مورد نظر در رشته خودتان را پیدا کردید، باید درخواست اقامت کاری کنید.
طبق بخش ۱۸ بند ماده ۳ قانون اقامت آلمان، اگر در این شش ماه نتوانستید در رشته خودتان کار پیدا کنید باید آلمان را ترک کنید و شش ماه انتظار بکشید تا بتوانید دوباره در سفارت خانه های آلمان درخواست ویزای کار یابی کنید.
اگر شما خارج از آلمان هستید و تحصیلات دانشگاهی خود را در آلمان یا خارج از آن انجام داده اید، می توانید درخواست اقامت شش ماهه برای کاریابی در آلمان کنید. در طول این مدت شما می توانید کار مناسب رشته تحصیلی خود را در آلمان جستجو کنید. اثبات قدرت پرداختن هزینه های زندگی در آلمان در این شش ماه، تایید شدن مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه های آلمان، از جمله پیش نیازهای این نوع اقامت هستند.
در طول این دوره شما اجازه کار را ندارید. طبق بخش ۱۸ بند ماده ۳ قانون اقامت آلمان، اگر در این شش ماه نتوانستید در رشته خودتان کار پیدا کنید باید آلمان را ترک کنید و شش ماه انتظار بکشید تا بتوانید دوباره در سفارت خانه های آلمان درخواست ویزای کار یابی کنید.
طبق قانون اقامت آلمان (§§ 16 par. 5b, § 17 par. 3 Residence Act اگر شما یک برنامه آموزشهای حرفه ای را با موفقیت در آلمان به پایان رساندید، می توانید اجازه اقامت خود را برای یک سال دیگر تمدید کنید. طی این مدت شما می توانید برای یافتن کار مناسب جستجو کنید و همچنان مجاز به کار بدون محدودیت هستید تا بتوانید کار مورد نظر و مناسب با رشته‌ی تان را پیدا کنید.

 

کار کردن
طبق قانون اقامت آلمان (§18 Residence Act)، شما هرگاه در یک رشته تخصص داشته باشید ‌(یعنی تحصیل کرده‌اید و یا آموزش های حرفه‌ای انجام داده‌اید که آلمان ان را بررسمیت میشناسد) می توانید برای انجام کار مناسب با رشته خود، درخواست ویزای کار کنید. البته این درخواست را وقتی میتوانید بفرستید که شما قبلا کار مورد نظر تان را پیدا کرده‌ و از کار فرمای مقیم آلمان قرارداد کار دریافت کرده باشید.

برای درخواست این نوع اقامت به مدارک زیر نیاز دارید:

قرارداد استخدامی یا اثبات پیشنهاد ویژه کاری.
اثبات بیمه درمانی (صحی).
اثبات توانایی شما برای تامین هزینه های زندگی.
ممکن است تایید مدارک تحصیلی شما را هم بخواهند.
این که این نوع اجازه اقامت را دریافت می کنید یا خیر، بستگی دارد که برای این کار که شما میخواهید انجام دهید، چه تعداد متقاضی از کدام کشور درخواست داده‌اند. معمولا به متقاضیان از داخل آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا اولویت داد میشود. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا
کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) تقریبا شبیه کارت سبز (Green Card) آمریکا است. بدست آوردن کارت آبی اروپایی معمولا بدین معنی است که شما حق دارید در آلمان حداقل برای چهار سال اول اقامت داشته باشید . (§19a Residence Act)

کارت آبی اتحادیه اروپا را هنگامی دریافت کنید که:

دارای مدرک دانشگاهی از آلمان و یا معادل آن را داشته باشید.
بتوانید ثابت کنید که شما یک پیشنهاد شغلی یا موقعیت شغلی با حقوق حداقل سالیانه ۴۹۰۰ یورو (یا € ۳۸۶۸۸ برای مشاغل مورد نیاز خاص در آلمان) دریافت کرده اید.
این که آیا شما یک کارت آبی اروپایی دریافت می کنید یا خیر معمولا بستگی به متقاضیانی دارد که ممکن است در همین موقعیت شغلی درخواست داده‌اند. معمولا به متقاضیان از داخل آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا اولویت داده میشود. اطلاعات بیشتر در مورد کارت آبی اتحادیه اروپا را در وب‌سایت اداره مهاجرت BAMF و وزارت عدلیه بیابید.

 

کار مستقل و فریلانس
طبق قانون اقامت آلمان، اگر بخواهید به عنوان به عنوان یک فریلانسر در آلمان کار کنید ، می توانید تحت شرایط خیلی خاص درخواست اجازه اقامت خود کنید (§21 par. 1 sentence 1 Residence Act) .

برای دریافت اجازه اقامت برای کار فریلانس باید موارد زیر را برآورده کنید:

ایده کسب و کار شما باید تاثیر مثبت بر اقتصاد آلمان داشته باشد.
هزینه های که لازم دارید باید تأمین شود.
شما باید قبلا در همین زمینه که میخواهید در آلمان کار کنید تجربه کسب کرده باشید.
برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به سفارت آلمان در کشور خود و یا اداره مهاجرت در شهر و یا منطقه ای که میخواهید در آینده آنجا کار کنید، مراجعه کنید.

لطفا توجه داشته باشید: اگر در آلمان تحصیل کرده اید یا دارای اجازه اقامت به عنوان یک محقق یا دانشمند هستید و می خواهید به عنوان فریلانسرکار کنید، می توانید اجازه اقامت خود را تمدید کنید، البته اگر کار جدید مطابق رشته تحصیلی شما باشد.

 

شغل‌های تحقیقاتی
اگر میخواهید برای کار در یک موسسه تحقیقاتی رسمی و تایید شده به آلمان سفر کنید، می توانید برای مدت زمان کارتحقیق خود درخواست اجازه اقامت کنید (§20 Residence Act).

شما باید از یک سازمان تحقیقاتی رسمی و تایید شده توسط بامف (BAMF) قرارداد دریافت کرده باشید.
پروژه تحقیق حقیقتا انجام می شود.
اثبات تخصص یا مهارتهای خاص شما.
تضمین پرداخت هزینه های زندگی.
همچنان سازمان تحقیقاتی باید به صورت کتبی تضمین کند که هزینه هایی را که ممکن است در نتیجه اقامت غیر مجاز و یا اخراج شما رخ دهد را پوشش دهد.

 

پیوند خانواده
اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده شما دارای ملیت آلمان است و در آلمان زندگی می کند و یا مجوز اقامت آلمان را دارد و در آلمان زندگی میکند، میتوانید طبق قانون اقامت (§§27ff Residence Act) درخواست اجازه اقامت در آلمان کنید. اعضای درجه یک خانواده عبارتند از: همسر، فرزندان مجرد زیر سن ۱۸ سال، والدین نوجوانان زیر سن.

اگر اعضای خانواده شما که در آلمان زندگی میکنند و شما میخواهید به آنها بپیوندید، شهروند آلمان نیستند، برای پیوستن به انها در آلمان، باید این شرایط را داشته باشند:

اعضای خانواده شما درآلمان باید (حداقل) اجازه اقامت آلمان را داشته باشند.
اعضای خانواده شما باید جای مناسب برای زندگی به شما داشته باشند.
بتوانند ثابت کنند که میتوانند هزینه های زندگی شما را پرداخت کنند.
شما باید ثابت کنید که بصورت ابتدایی با زبان آلمانی آشنایی دارید.
پناهندگانی که در آلمان پذیرفته شده‌اند، شرایط پیوستن اعضای خانواده شان متفاوت است و راحت‌تر میتوانند اعضای خانواده خود را بیاورند.

 

اگر شما شهروند یکی کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، سوئیس یا نروژ هستید، نیازی به اجازه اقامت برای آموزش، تحصیل و کار در آلمان ندارید.