هامبورگ یکی از ۱۶ ایالت فدرال آلمان است که توسط اشلسویگ-هولشتاین از شمال و ساکسونی پایین از جنوب احاطه شده است.
منطقه شهری بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد. هامبورگ بر روی رودخانه الب و دو شاخه آن، رودخانه آلستند و رودخانه بیل قرار دارد.
هامبورگ سومین بندر بزرگ اروپا است. شرکت بزرگ پخش منطقه ای NDR، شرکت چاپ و نشر Gruner + Jahr و روزنامه های Der Spiegeland Die Zeit در این شهر مستقر هستند.
هامبورگ صندلی قدیمی ترین بورس اوراق بهادار آلمان و قدیمی ترین بانک تجاری تاجر، بانک برنبرگ است. شرکتهای رسانه ای، تجاری، لجستیکی و صنعتی با مکان های قابل توجهی در این شهر شامل شرکت های ایرباس، Blohm + Voss، Aurubis، Beiersdorf و Unilever هستند.

تاریخچه

کلودیوس بطلمیوس (قرن 2 میلادی) برای اولین بار این مکان را Treva نامید.
نام هامبورگ برگرفته از اولین ساختمان دائمی در سایت است، قلعه ای که امپراطور شارلمانی آن را در سال 808 میلادی ساخت.
این منطقه در زمین سنگی در یک جنگل بین رودخانه آلستند و رودخانه الب به عنوان دفاع در برابر اسلواکی ساخته شد، و نام Hammaburg( هامبورگ ) ،قلعه یا قلعه ی burgmeaning را به دست آورد.

جغرافیا

هامبورگ بندر طبیعی در جنوب شبه جزیره یوتلند قرار دارد. این ایالت بین قاره اروپا تا جنوب و اسکاندیناوی تا شمال است هم چنان دریای شمال در غرب و دریای بالتیک در شمال شرقی آن است.
این ایالت در محل تلاقی رود الب با رود آلستر و بیل قرار دارد.
جزایر نئورک، شارحن و نیگهرن، در 100 کیلومتری (60 مایل) در پارک ملی دریای هامبورگ وادن نیز بخشی از شهر هامبورگ است.

آب وهوا
هامبورگ دارای آب و هوای اقیانوسی است که تحت تأثیر نزدیکی آن به ساحل و توده های هوایی اقیانوس اطلس قرار دارد. تالاب های نزدیک نیز آب و هوای معتدل دریایی را تجربه می کنند.
گرمترین ماه ها ژوئن،جولای و آگوست هستند و سردترین آن ها دسامبر،ژانویه و فوریه هستند.

مردم شناسی

شبیه سایر نقاط آلمان،زبان آلمانی استاندارد در هامبورگ صحبت می شود.
کمتر از نیمی از مردم هامبورگ دین دار هستند،۲۷ درصد مسیحی پروتستان،۱۱درصد کاتولیک و ۷درصد سایر ادیان می باشند ۵۵ درصد نیز بی دین هستند.

سیاست

شهر هامبورگ یکی از 16 ایالت آلمان است، در نتیجه دفتر شهردار هامبورگ بیشتر نقش یک وزیر خارجه را داراست تا یک شهردار شهر.
دولت این شهر به عنوان یک دولت ایالتی، مسئول آموزش عمومی، موسسات اصلاحی و امنیت عمومی است. به عنوان یک شهرداری، علاوه بر کتابخانه ها مسئول امکانات تفریحی، بهداشت، آب و خدمات رفاهی است.

بخش ها

هامبورگ از هفت منطقه تشکیل شده که این مناطق به 104 بخش تقسیم می شوند. سازمان شهری تحت قانون اساسی هامبورگ و قوانین مختلف تنظیم شده است. اکثر محله ها شهرهای مستقل، شهرهای یا روستاهای مستقل قبلی بودند که به طور مستقیم به هامبورگ اضافه شده بودند.
هر بخش توسط شورای شهر اداره می شود و هر شورا یک مدیر شهری دارد. شهرداری ها شهرداری های مستقل نیستند: قدرت آنها محدود و وابسته به سنا هامبورگ است. سرپرست این بخش ها از سوی شورای شهر انتخاب شده و پس از آن از طریق مجلس سنا هامبورگ تأیید و تعیین می شود.

 

معماری

هامبورگ ساختمان های حائز اهمیتی در معماری دارد.
کلیسا ها در میان این بناها بسیار مورد توجه اند مانند کلیسای سنت نیکلا که برای مدت کوتاهی در قرن ۱۹ بلندترین ساختمان جهان بوده است.
خط آسمان تاثیر گرفته از منار مخروطی مهم ترین کلیساها است که عبارتند از:
سنت مایکل (به نام “میشل”)، سنت پیتر،سنت جیمز و سنت کاترین که با مس پوشیده شده است.
از ساختمان های بلند می توان به برج رادیو و تلویزیون نیز اشاره کرد.

پارک ها و باغ ها

پارک باشکوه و بزرگ گیاهان و گل ها که در مرکز هامبورگ واقع شده است قلب سبز شهر می باشد.
در این پارک انواع باغ ها از قبیل بزرگترین باغ ژاپنی آلمان و باغ گیاه شناسی تاریخی وجود دارند.

فرهنگ

هامبورگ بیش از ۴۰ مرکز تئاتر،۶۰موزه ، ۱۰۰ سالن موسیقی و کلوپ دارد. در سال ۲۰۰ بیش از ۱۸ میلیون نفر از کنسرت ها،نمایشگاه ها و سالن های سینما دیدن کردند.
بیش از8552 شرکت مالیاتی (به طور متوسط 3.16 کارمند) در بخش فرهنگ مشغول به فعالیت بودند که شامل موسیقی، نمایش هنر و ادبیات می شد.
برای هر هزار نفر پنج شرکت در بخش خلاقیت فعالیت می کند.
هامبورگ جایزه طرح سرمایه گذاری سبز اروپا را به خود اختصاص داده و به عنوان سرزمین سبز اروپا جایزه برده است

فرهنگ متفاوت

هامبورگ مدتهاست مرکز موسیقی و جنبش های ضد فرهنگ بوده است. شهرکهای سنت پائولی، استرنهاچنزا و آلتونا به عنوان محل اقامت بسیاری از گروه های رادیکال چپ و آنارشیست شناخته می شوند که هر ساله در تظاهرات روزهای ماه می ،این تظاهرات ها به بیشترین حد خود می رسد.
روت فلورا یک سالن تئاتر قدیمی است که در سال 1989 طرح های بازسازی برایش در نظر گرفته شده بود. از آن به بعد، روت فلور تبدیل به جایگاه فرهنگ رادیکال در سراسر آلمان و اروپا شده است.

اقتصاد

تولید ناخالص هامبورگ در سال ۲۰۱۶ مجموعا ۱۱۰/۷ میلیارد یورو است.این شهر دارای نرخ اشتغال نسبتا بالایی است. میانگین درآمد در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۹۳۳۲ یورو بوده است.

بانکداری
هامبورگ برای قرن ها مرکز تجاری اروپای شمالی بوده است و مهم ترین شهر آلمان در بانکداری است. این شهر محل قدیمی ترین بانک های آلمان از قبیل بانک برنبرگ،ام.ام.واربرگ و سی او(co)و HSH Nordbankمی باشد. بورس اوراق بهادار هامبورگ قدیمی ترین نوع آن در آلمان است.

بندر

مهمترین واحد اقتصادی بندر هامبورگ است که رتبه سوم را در روتردام و آنتورپن در اروپا دارد و در رتبه هفدهم در سراسر جهان با بارگیری 8.9 میلیون واحد دوجنسه معادل (TEU) بار و 138.2 میلیون تن کالا در سال 2016 است. تجارت بین المللی نیز دلیل تعداد زیادی از کنسولگری های شهر است.
با وجود فاصله 68 مایلی(110 کیلومتر) هامبورگ تا الب، این شهر به عنوان بندر دریایی حساب می شود چون به خوبی می تواند سلول های اقیانوسی بزرگ را کنترل کند.

محصولات صنعتی
صنعت سنگین هامبورگ شامل ساخت فولاد، آلومینیوم، مس و کشتی های بزرگ مختلف مانند Blohm
+ Voss می باشد.

توریست

در سال ۲۰۱۷ بیش از ۶۷۸۳۰۰۰ از شهر بازدید نمودند و ۱۳۸۲۲۰۰۰ در شهر اقامت گزیدند.
بخش گردشگری بیش از 175000 نفر را تمام وقت به کار می گیرد و درآمد تقریبا 9 میلیارد یورو را به خود اختصاص می دهد. صنعت گردشگری به عنوان یک نیروی اقتصادی بزرگ در منطقه شهری هامبورگ شناخته می شود.

 

حمل و نقل

هامبورگ مرکز بزرگ حمل و نقل است که متصل به چهار بزرگراه است و مهم ترین اتصال راه آهن در مسیر اسکاندیناوی می باشد.
پل ها و تونل ها قسمت شمال و جنوب شهر را به یکدیگر متصل کرده اند مانند تونل الب و سنت پائول الب
فرودگاه هامبورگ قدیمی ترین فرودگاه آلمان است که هم چنان در حال کار است.

آموزش
سیستم مدرسه توسط وزارت مدارس و آموزش حرفه ای مدیریت می شود.
این سیستم حدود ۱۹۱۱۴۸ دانش آموز در 221 مدرسه ابتدایی و 188 مدرسه متوسطه در سال 2016 داشت.
این شهر دارای ۱۹ دانشگاه با ۱۰۰۵۸۹ دانشجو می باشد.
۶ دانشگاه این شهر عمومی هستند که عبارتند از:دانشگاه بزرگ هامبورگ،دانشگاه پزشکی هامبورگ-اپدنورف،دانشگاه موسیقی و تئاتر،دانشگاه علوم کاربردی،دانشگاه هافن سیتی و دانشگاه تکنولوژی هامبورگ.
مدرسه بین المللی هامبورگ از قدیمی ترین مدارس بین المللی آلمان است.