Hesse
به طور رسمی ایالت هسن عضو جمهوری فدرال آلمان است که بیش از شش میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این ایالت ويسباندان است و بزرگترین شهر آن فرانکفورت می باشد.

تاریخچه

قلمرو هسن در سال 1945 به عنوان هسن بزگ تحت سلطه آمریکا شناخته شد. در قرن 19 طبق اتحاد مجدد آلمان،قلمرو ای که هم اکنون به عنوان هسن شناخته می شود شامل قلمرو های دوسلدس هس، دوسلدس ناسائو، شهر آزاد فرانکفورت و حكومت هسین می باشد.
بعد از جنگ جهانی دوم غرب ایالت هسن توسط فرانسه اشغال شد. فرانسه قسمت های مختلف هسن را که متعلق به خود بود را از این منطقه جدا نمود و آن ها را به عنوان ایالت جدیدی با نام راینلاند-فالتز تاسیس نمود.ایالات متحده آمریکا نیز از طرفی دیگر ایالت هسن بزرگ را تاسیس نمود که شامل دارچستات و منطقه پروشا قدیم نمی شد.
در سال 1946 هسن بزرگ به طور رسمی به هسن تغییر نام داد. طبق نزدیکی هسن به مرزهای داخلی آلمان این ایالت منطقه مهمی برای کارهای ناتو به حساب میامد.
آلمان های سوسیال دموکرات بیشترین آرا را در سال 1962 به دست آوردند. هسن اولین بار توسط CDU تحت نظارت والتر وال من اداره می شد(سال 1991-1999)

جغرافیا
این ایالت در مرکز غرب آلمان واقع شده است. ایالت هسن با ایالت های شمالی آلمان هم مرز است که این ایالت ها عبارتند از:زاکسن پایین،تورینگا،بایرن،بادن وورتمبرگ،راینلاند-فالتز و نوردراین وستفالن.
بیشتر جمعیت هسن در قسمت جنوبی به نام منطقه اصلی راین ساکن هستند. شهرهای اصلی این منطقه عبارتند از: فرانکفورت، ویس باند، درمستادت، آفنباخ، هانوی، گیزن، وتزلار و لیمبورگ.
مهمترین رودخانه های هسن رودخانه های فوله و ادر در شمال، لن در بخش مرکزی هس، وماین و راین در جنوب است. در حومه شهر تپه و رشته کوه های متعددی شامل رنه، وستروالد، تونوس، وگلزبرگ، ناوول و اسپاسارت وجود دارد.
رود راین فقط در جنوب غربی این ایالت جریان دارد و فقط دریاچه ای به نام اکسکو داخل ایالت وجود دارد.
محدوده کوه ها بین رودخانه ماین و نکر به نام اودن والد نامیده می شود. دشت بین رودخانه های ماین، راین و نکر، و کوه های ادن نیز راید نامیده می شود.
هسن سبزترین ایالت در آلمان است، زیرا جنگل 42 درصد از این کشور را پوشش می دهد.

دولت هسن

دولت واحد هسن به طور مستقیم در پایتخت ایالت ،شهر ویزبادن مستقر شده است و به طور جزئی از طریق مقامات محلی بر این ایالت حکومت می کند. مجلس شهرداری به طور مستقل از دولت ایالتی توسط مردم هس انتخاب می شود.
مناطق
ایالت به سه استان اداری تقسیم شده است: کاسل در شمال و شرق، گیسن در مرکز، و دمندشتات در جنوب. مناطق اداری دارای مجلس قانونی نیستند بلکه نماینده اجرایی دولت هستند.
سیاست
هسن تا سال 1918دارای جمهوری پارلمانی بوده است.
هسن در سیاست بسیار سرزنده و به روز است. احزاب حاکم عبارتند ازاتحادیه دموکراتیک مسیحی راست (CDU) و حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) که چپ گرا هستند. با توجه به قوانین انتخابات هسن، بزرگترین حزب به طور معمول نیاز به شراکت ائتلاف کوچکتر دارد.
هسن یک ایالت فدرال است، قانون اساسی آن، دفاتر رئیس ایالت و رئیس دولت را در یک دفتر با عنوان وزیر ریاست جمهوری ترکیب می کند که قابل مقایسه با دفتر نخست وزیر است.

مردم شناسی

جمعیت هسن بیش از 6 میلیون است که تقریبا 4 میلیون آن در منطقه راین مین (در جنوب ایالت) متمرکز است، پرجمعیت ترین شهرهای این ایالت: فرانکفورت ، ویزبادن پایتخت ، و درمستادت و آفنباخ می باشند.
زبان
زبان رسمی آلمانی است، اما بسیاری از مردم هسن به لهجه راین فرانکوئین معروف به هاسیش صحبت می کنند.
آموزش
دولت هسن مسئولیت های متنوعی برای آموزش در ایالت دارد. این ایالت دارای دانشگاه های متعددی هم چون دانشکده فنی،دانشکده پزشکی،دانشگاه گوته فرانکفورت و دانشگاه ماربورگ یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در آلمان می باشد. مدارس بین المللی زیادی در هسن وجود دارد که عمدتا در مرکز و اطراف فرانکفورت دیده می شوند.
فرهنگ
دارچستات دارای یک میراث فرهنگی غنی به عنوان محل سابق سرزمین گریوز و شاهزاده های هس است.
این ایالت به عنوان مرکز معماری مدرن شناخته می شود و نمونه های مهمی از معماری قرن 19 که تاثیر گرفته از معماری سلطنتی روسیه و بریتانیا است در خود دارد.
دارچستات مرکز موسیقی و خانه موسیقی جاز است که بزرگترین آرشیو عمومی جاز اروپا در آن قرار دارد.
فرانکفورت مرکز بین المللی مهمی است که بیش از 2 میلیون نفر سالیانه از آن بازدید می کنند. این شهر دارای 60 نمایشگاه مرکزی و گالری های هنر می باشد.
اقتصاد
بزرگترین شهر هسن فرانکفورت خانه بانک مرکزی اروپا ومرکز بورس سهام فرانکفورت است.
تولید ناخالص داخل در سال 2013 به 236 میلیارد یورو رسید. این رشد ایالت هسن را به یکی از بزرگترین ایالات بزرگ اقتصادی در اروپا تبدیل نمود و رتبه 38 جهانی را از آن خود کرد. هسن بعد از ایالت برمه و شهر هامبورگ سومین ایالت ثروتمند آلمان است.
منطقه راین-اصلی دومین تراکم صنعتی در آلمان پس از منطقه روهر را داراست. مهم ترین زمینه های اقتصادی : صنایع شیمیایی و دارویی با شرکت های سانوفی، مرکل، هرائوس، مرسر گریزیم و دگسا است.
در زمینه مکانیک و مهندسی اتوماتیک شرکت اپل در روسلزیم قابل توجه می باشد. صنایع چرم درافنباخ وجود دارند. فرودگاه فرانکفورت با بیش از 70000 کارمند بیشترین تعداد کارکنان را داراست. شرکت ها بین المللی در خارج از منطقه راین اصلی در مکانی به نام وتزلار مستقر هستند. این منطقه مرکز شرکت های خاص مهندسی،الکتریکی و اپتیکی می باشد.
درشمال هسن فولکس واگن کارخانه بزرگی دارد. بمباردیر زمین بزرگی را در کسل در اختیار دارد و در آن جا لوکوموتیو تولید می نماید.