در این مطلب قصد داریم مراحل پذیرش در دانشگاههای آلمان را برای شما بصورت کامل توضیح داده و هرآنچه را که برای یک پذیرش موفقیت آمیز در آلمان نیاز دارید را برای شما در یکجا در دسترس قراردهیم. گرفتن پذیرش از دانشگاههای آلمان مدتی است برای ایرانیان جذاب شده چون در بسیاری از ایالت های آلمان تحصیل در دانشگاه تقریبا مجانی است و سطح کیفی دانشگاههای آلمان هم بسیار بالا می باشد و همین مسائل بهمراه وضعیت اقتصادی خوب آلمان مسائلی هستند که متقاضیان دانشگاه در ایران اشتیاق زیادی برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای آلمان از خود نشان می دهند.

در این مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت :

1.جستجو رشته در دانشگاههای آلمان
2.انواع دانشگاه در آلمان
3.مدارک و درجات تحصیلی در دانشگاههای آلمان
4.مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاههای آلمان
5.سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاههای آلمان
6.فرصت ارسال درخواست پذیرش از دانشگاههای آلمان
7.محدودیت پذیرش برای دانشگاههای آلمان
8.طریقه پذیرش برای دانشگاههای آلمان
1. جستجو رشته در دانشگاههای آلمان:
برای جستجوی رشته موردعلاقه خود در آلمان نیاز دارید از یکی از دوسایت زیر کمک بگیرید

www.hochschulkompass.de

که بهترین سایت برای اینکار به شمار میرود.

و سایت

www.daad.com

که بیشتر برای ایرانیان داخل کشور و برای رشته های بورسیه دار مفید است.

البته همانطورکه در لیست جستجوی سایت Hochschulkompass میبینم باید قبل از هر چیزی نیاز دارید یکسری عبارات و اصطلاحات را بشناسید مثل دانشگاههای آلمان از نظر تنوع چند دسته هستند و اینکه انواع مدارک تحصیلی دانشگاههای آلمان به چه صورت هستند, پس مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

2. انواع دانشگاه در آلمان
در آلمان سه دانشگاه یا مرکز آموزش عالی وجود دارد

دانشگاه معمولی Universität
مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای Fachhochschule
مدارس عالی هنر و موسیقی Kunst- und Musikhochschule
تفاوت Fachhochschule (فاخ هوخ شوله) با دانشگاه Universität در این است که در Fachhochschule که در کنار آموزشهای آکادمیک آموزشهای حرفه ای و کاربردی هم ارائه میشود و افرادی که به تجربه عملی رشته خود بیشتر علاقه دارند لازم است در این مراکزآموزش عالی تحصیل کنند که به تناسب نیازهای عملی و حرفه ای محتوی دروس تدوین میشود و مانند دانشگاه صرفا روی آموزش نظری و تئوری تمرکز ندارد.

البته یکسری مراکز آموزش عالی هم هستند که فقط برای افراد مقیم آلمان می باشند مثل:

تربیت معلم Pädagogische Hochschule
مراکز آموزش عالی مربوط به کلیسا
آموزشگاههای حرفه ای Berufsakademie

 

3. مدارک و درجات تحصیلی در دانشگاههای آلمان
3-1. لیسانس یا Bachelor که 6 تا 8 ترم طول می کشد انواع مختلی دارد بطور مثال

فارغ التحصیلان رشته های انسانی مثل جامعه شناسی, زبانشناسی, اقتصاد و غیره مدرک (Bachelor of Arts (B.A

فارغ التحصیلان رشته های هنر مدرک( Bachelor of Fine Arts (B.F.A

فارغ التحصیلان رشته های مدیریت بازرگانی مدرک (Bachelor of Business Administration (B.B.A

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی مدرک (Bachelor of Engineering (B.Eng

فارغ التحصیلان رشته حقوق مدرک (Bachelor of Laws (LL.B

و سایر مدارک مقطع لیسانس دانشگاههای آلمان

(Bachelor of Music (B.Mus

(Bachelor of Musical Arts (B.M.A

( Bachelor of Education (B.Ed هم وجوددارند.

3-2. فوق لیسانس یا Master که 2 تا 4 ترم تحصیلی طول می کشد و مثل لیسانس انواع مختلفی دارد مثل

Master of Arts (M.A.),Master of Business Administration (MBA),Master of Engineering (M.Eng.),Master of Laws (LL.M.)

3-3.دکترا Doktor که به دو صورت انجام میپذیرد که در حالت اول و سنتی Individuelle Promotion متقاضی دکتری در دانشگاههای آلمان باید یک پیشنهادهٔ پژوهشی(پروپوزال) داشته باشد که بایستی دربرگیرنده یک ایده ناب و جذاب باشد و برای آن یک استاد راهنما (Doktorvater و Doktormutter) هم برای خود پیداکند که در این حالت تحصیل 3 تا 5 سال طول میکشد. در حالت دوم Promotionsprogramme یا strukturierte Doktorandenausbildung که بصورت ساختاری ارائه شده بدین شکل است که دانشگاههای آلمان دانشکده های صرفا تحقیقاتی را به نام Graduiertenkolleg ایجادکرده اند که بر روی یک موضوع مشخص تحقیق و پژوهش می کنند و متقاضی تحصیل دکتری در آلمان ابتدا برای آن درخواست پذیرش کند که در صورت قبول شدن آن, از بورسیه تحصیلی هم برخورداخواهد شد. در این مراکز تحقیقاتی تعدا زیادی دانشجویان دکتری فعال هستند و از طرف اساتید دانشگاه هم حمایت و راهنمایی می شوند که مدت تحصیل در این حالت 3 تا 4 سال طول می باشد.

3-4. لیسانس فنی حرفه ای Duales Studium یا تحصیل دوگانه که آموزش تئوری در دانشگاه و آموزش عملی در یک شرکت انجام میگیرد.

3-5. Staatsexamen یا آزمون دولتی که باید فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مثل پزشک عمومی,دندانپزشک,دامپزشک,وکلا,معلمان و قضات این آزمون را که دو بار هم باید در آن شرکت کرد و اولین و دومین آزمون دولتی Das erste Staatsexamen, Das zweite Staatsexamen نامیده می شوند.

4. مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاههای آلمان
پس از پیداکردن دانشگاه موردنظر خود در آلمان حال باید سعی کنید بدانید دانشگاه چه مدارکی از شما می خواهد و طریقه درخواست پذیرش از آن چگونه است. برای مدارک موردنیاز باید سعی کنید سایت دانشگاه را پیداکنید و سپس قسمت موردنظر که مربوط به مدارک برای پذیرش است را بیابید که معمولا برای شما که ایران هستید با internationales مشخص شده است اما برای پناهندگانی که در آلمان اقامت دارند از قسمت Studium و بعد Bewerbung باید دنبال اطلاعات لازم برای پذیرش در دانشگاه بود.

مدارکی که معمولا برای پذیرش در دانشگاهها لازم است :

-مدرک تحصیلی مدرسه Schulabschluss و ریزنمرات Zensur – Schulnote با ترجمه آلمانی یا انگلیسی Übersetzung و با مهر برابراصل Beglaubigung که در ایران باید در وزارت اموزخارجه انجام شود و برای ساکنین آلمان باید در یکی از دفاتر دارالترجمه Notarität انجام شود.

– مدرک تحصیلی دانشگاه Studienabschlüsse و ریزنمرات

-در صورت عدم تحصیل در دانشگاه گواهی قبولی در کنکور سراسری یا دانشگاه آزاد

-مدرک زبان آلمانی در صورت نیاز

-مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز

-رزومه Lebenslauf

-انگیزه نامه Motivationsbrief

-فرم درخواست پذیرش Bewerbungsformular دانشگاه یا سایت یونی اسیست

 

5.سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاههای آلمان
برای تحصیل در دانشگاههای آلمان نیاز به دانش زبان آلمانی می باشد مگر اینکه بخواهید در رشته هایی که برای دانشجویان خارجی تدارک دیده شده و تدریس به انگلیسی صورت می پذیرد, تحصیل کنید. اما بعنوان مدرک زبان آلمانی موردتایید دانشگاههای آلمان می توان مدارک زیر را نام برد.

– آزمون بین المللی تست داف (Der Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF که در 100 کشور و آلمان برگزار میشود.

– آزمون دی-اس-ها (Die Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH که در آلمان و توسط دانشگاهها برگزارمیشود .

این 2 آزمون از معتبرترین آزمونهای تعیین سطح زبان آلمانی برای ورود به دانشگاههای آلمان هستند. در کنار آن می توان بسته به دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی موردنظر مدارک زیر هم قابل قبول باشند.

Goethe-Zertifikat C1-C2

Telc Hochschule

Das Deutsche Sprachdiplom (DSD-Stufe II)

6.فرصت ارسال درخواست پذیرش از دانشگاههای آلمان
برای ترم تابستانی Sommersemester معمولا اول دسامبر 1.12 تا پانزدهم ژانویه 15.01 میلادی

برای ترم زمستانی Wintersemester معمولا از اول ژوئن 1.06 تا پانزدهم جولای 15.07 میلادی

برای کارشناسی ارشد معمولا 15.02 تا 31.03

7.محدودیت در پذیرش در دانشگاههای آلمان Zulassungsmodus

که آلمانی Numerus clausus-NC هم گفته میشود عبارت است از پیش نیازهایی که برای پذیرش در یک رشته خاص از سوی دانشگاه و یا … درخواست می شوند. در آلمان رشته های زیادی هستند که شامل این محدودیت نمی شوند به عبارتی zulassungsfrei یا ohne NC هستند و معادل دیپلم آلمان و سطح زبان موردنیاز آلمانی کفایت میکند. اما بعضا خود دانشگاه پیش نیازهایی برای پذیرش درخواست می کند مثل معدل شما در مدرسه یا غیره به این حالت از محدودیت پذیرش örtlich zulassungsbeschränk گفته میشود و به حالتی که در سطح کشوری محدودیت برای یک رشته یا رشته هایی میگذارند bundesweit zulassungsbeschränkt می گویند که مثلا برای ارائه درخواست پذیرش در رشته های پزشکی در آلمان شرط معدل بالای 19 ایران یا کمتر از 1.2 آلمان درخواست میشود.

8.طریقه پذیرش برای دانشگاههای آلمان

8-1. مستقیم و با ارسال مدارک موردنیاز دانشگاه به آن که با دقت مدارک موردنیاز دانشگاه را آماده کرده و با پست DHL سریع به دانشگاه ارسال می کنید.

8-2. از طریق یونی اسیست Uni-Assist که با بررسی و ارزشیابی مدارک شما به شما مجوز ورود به دانشگاههای آلمان را صادر می کند

 

پس ابتدا باید در سایت یونی اسیست ثبت نام کرده و درخواست داد

صفحه اول اطلاعات شخصی را واردکرده و پایین تیک AGB را بزنید و سپس Registrierung durchführen را بزنید بعد تکمیل اطلاعات تماس korrespondenzadresse و بعد سوالات پایه ای Grundfragen در مورد تحصیلات شما, سپس بایستی مدارک موردنیاز را آپلود کنید و بعد دانشگاه و رشته موردنظر خود را بیابید در آخر فرم آنلاین را پرینت گرفته و امضاء می کنید. سپس باید هزینه یونی اسیست پرداخت شود برای پناهندگان باید از لینک مخصوص که بالا گذاشتم استفاده کنند تا درخواست معافیت از پرداخت هزینه یونی اسیست ارسال شود و شما از آن معاف شوید.

پس از اینکه هزینه یونی اسیست پرداخت شد باید کپی برابر اصل شده مدارک به آدرس یونی اسیست ارسال شوند.

uni-assist e.V

11507 Berlin

GERMANY

برای دوستان ساکن ایران بایستی اسم یکی از دانشگاههایی که در بالا انتخاب کردید هم در ابتدای آدرس ذکر کنید. بعد حدود یک هفته تا 10 روز یونی اسیست تاییده دریافت مدارک شما را به ایمیل شما ارسال می کند و باید منتظر بررسی یونی اسیست باشید.

بعنوان ارزیابی مقدماتی مدارک خود و آگاهی از اینکه شما مجوز ورود به دانشگاههای آلمان را خواهید گرفت میتوان از یونی اسیست فارسی (ترجمه شده از منبع ) استفاده کنید.

 

مرکز یونی اسیست Uni-assist چیست

مرکز “اونی‌اسیست” در برلین، ارزیاب مدارک تحصیلی
مرکز اونی‌اسیست در برلین مدارک متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را در ازای حق‌الزحمه‌ای ( هزینه ارزیابی مدارک برای پناهجویان مجانی می باشد) مشخص ارزیابی کرده و در صورت کامل بودن با دانشگاه جهت صدور پذیرش مکاتبه می‌‌کند. این مرکز در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده است.

مرکز اونی‌اسیست در برلین به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا از بی‌نقص بودن مدارک‌شان اطمینان حاصل کنند.برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، اولین گام پس از جمع‌آوری اطلاعات، ارسال درخواست‌ کتبی به همراه مدارک کامل به دانشگاه است.مهلت ارسال مدارک برای پذیرش در ترم تابستانی (شروع: اوایل آوریل) تا ۱۵ ژانویه و ترم زمستانی (شروع: اوایل اکتبر) تا ۱۵ ژوئیه است.معمولاً در وب‌سایت دانشگاه‌های آلمان اطلاعات کافی درباره مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و مهلت ارسال مدارک درج شده است، اما در مواقعی به علت نقص مدارک داوطلب، مدارک بررسی نمی‌شود و مجدد در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد.از آنجا که مراکز آموزش عالی در آلمان تنها در دو تاریخ مشخص در سال به بررسی درخواست‌‌های کتبی می‌پردازند، ممکن است پس از ارسال مدارک به داوطلب، دیگر فرصتی برای تکمیل آن‌ها نباشد.

اونی‌اسیست پلی میان داوطلب و دانشگاه

مرکز اونی‌اسیست (uni.assist) در برلین به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا از بی‌نقص بودن مدارک‌شان اطمینان حاصل کنند. اونی‌اسیست مرکزی است که مراکز آموزش عالی آلمان (Deutsche Hochschulen) و مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) عضو آن هستند.دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در آلمان پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود و تهیه‌ی مدارک لازم برای اخذ پذیرش، می‌توانند با این مرکز ارتباط برقرار کنند و مدارک خود را برای آنان از طریق پست ارسال کنند.اونی‌اسیست مدارک دانشجو را در ازای حق الزحمه‌ای مشخص ارزیابی کرده و در صورت کامل بودن مدارک ارسالی، با دانشگاه جهت صدور پذیرش برای داوطلب مکاتبه می‌‌کند.

اسیست؛ مرجع نخست

در وب‌سایت اونی‌اسیست نام دانشگاه‌هایی که عضو این مرکز هستند آمده است. چنانچه نام دانشگاه مورد نظر داوطلب در این لیست درج نشده باشد، متقاضی می‌بایست مدارک را مستقیم برای دانشگاه ارسال کند.این شرایط در مورد مقطع کارشناسی ارشد رایج‌تر است. به این معنا که اکثر دانشگاه‌های آلمان مدارک ارسالی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را خود بررسی می‌کنند.با این حال هستند مراکز آموزش عالی که در مقطع کارشناسی ارشد نیز به عضویت مرکز اونی‌اسیست درآمده‌اند و در این صورت می‌توان مدارک را برای پذیرش در مقطع ذکر کارشناسی ارشد نیز به مرکز اونی‌اسیست در برلین ارسال کرد.

 

تبدیل معدل یا نمره ایران به سیستم آموزشی آلمان

همانطور که می دانید سیستم نمره دهی در نظام آموزشی آلمان با ایران متفاوت است در آلمان رنج نمرات از 1 تا 6 هستند که 1 بهترین نمره یا همان 20 و 6 بدترین نمره یا همان صفر ایران است. نمره 4 سیستم آموزشی آلمان معادل 10 ایران است یعنی با 4 می توان یک درس را پاس کرد.

حال خیلی وقت ها پیش میاد که بخواهیم نمرات یا معدل ایران خود را به معدل آلمان تبدیل کنیم

برای شما که کنجکاو هستید که چطور نمره یا معدل ایران را به نمره یا معدل آلمان تبدیل می کنند باید گفت که فرمول زیر برای تبدیل نمره ایران به آلمان استفاده میشود.

A = 3 * [ ( 20 – y ) / ( 20 – 10 ) ] + 1

که اینجا A معدل یا نمره شما در آلمان, Y معدل یا نمره شما در ایران است. 20 هم که بهترین نمره که میتوان در ایران گرفت و 10 هم نمره یی که میشود با آن یک درس را قبول شد پس از این فرمول برای تبدیل معدل هرکشوری به معدل در آلمان می توان استفاده کرد فقط جای 20 و 10 باید تغییر داده شود.