برخورداری از گواهینامه در آلمان روی داشتن زندگی راحتر و مستقل تاثیر بسزای دارد. از آنجایی که در بیشتراعلانات کاری داشتن گواهینامه یکی ازپیش شرط‌های کار بحساب می‌آید، بدست آوردن این مدرک شانس شما برای دست یافتن به وظیفه دلخواه تان را بالا میبرد. این جواز برای کسانی‌که در مناطق دور افتاده بدون موجودیت سیستم کامل ترانسپورت شهری زندگی میکنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این صفحه اطلاعاتی در مورد گواهینامه آلمانی، نحوه تبدیل کردن گواهینامه کشور خودتان با همتای آلمانی‌اش و همچنان راهنمایی های جهت حفظ آن‌را به شما جمع آوری کرده ایم.

 

آیا اجازه دارم در آلمان رانندگی کنم؟
اگر شما به عنوان پناهنده به آلمان آمده اید، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی (BAMF) موقع درخواست پناهندگی از شما میخواهد همه مدارک از جمله گواهینامه خود را تحویل دهید. این مدارک را بعد از تصمیم گیری در مورد اجازه اقامت شما به اداره امور خارجی ها (Ausländerbehörde) فرستاده میشوند و از آن طریق به شما بازگردانده میشوند. بنا شما اجازه رانندهگی ندارید و بعد از بدست آورن گواهینامه خود باید به تبدیل آن اقدام کنید. اما اگر شما با برای تحصیل و یا کار و ایجاد زندگی دائمی به آلمان آمده اید وگواهینامه کشوری را دارید که بخشی از اتحادیه اروپا (EU) و یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نباشد، گواهینامه شما تنها به مدت شش ماه اعتبار خواهد داشت. پس از آن، باید مجوز خود را با سپری نمودن امتحان عملی و نظری به جواز آلمانی تبدیل کنید.

بنابراین اگر شما در آلمان زندگی میکنید و می خواهید یک وسیله نقلیه را برانید، شما نیاز به یک گواهینامه آلمانی دارید که برای مدت طولانی صادر میشود. شرایط بدست آوردنش به عواملی مانند کشوری که از ان مجوز خود را به دست آورده اید و یا از کدام کشور آمده باشید، بستگی دارد.

اگر شما برای بازدید به آلمان آمده‌اید و گواهینامه کشور خود را دارید شما میتوانید رانندگی کنید، اما گواهینامه معتبر نیست، اگر شما هنوز حداقل سن مورد نیاز برای رانندگی ماشین یا وسایل نقلیه دیگر در آلمان را کامل نکرده باشید. شما باید گواهینامه خود را در هنگام رانندگی و یا سواری یک وسیله نقلیه موتور دار حتما حمل کند. معلومات بیشتر در اینباره را ویب سایت وزارت فدرال حمل و نقل (انگلیسی یا آلمانی) دریافت کنید. شما همچنین می توانید برگه های معلوماتی در مورد گواهینامه اروپایی و غیر اروپایی را دراین صفحه را دانلود کنید.

 

چطور میتوانم گواهینامه کشور خودم را در آلمان ثبت کنم؟
اگر شما میخواهید درآلمان اقامت داشته باشید، باید گواهینامه خود در را مجددا در آلمان تبدیل کنید. تبدیلی یا ثبت مجدد (Umschreibung) گواهینامه شما در آلمان مراحل و شرایط مختلفی دارد. طبق مقرارت گواهینامه در آلمان، کشورهای که شما از آنجا جواز گرفته اید و حالا میخواهید عوض کنید به سه دسته تقسیم شده اند.

جواز های رانندگی ازکشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، فقط پس از تاریخ انقضاء تبدیل می شوند.
برای کشورهای ذکر شده در ضمیمه FEV 11(Listenstaaten) تبدیلی ضرور است، اما گواهینامه در طبقات خاصی از این کشورها ممکن است در موارد کم بدون تبدیل شود.
برای سایر کشورها (Drittstaaten) بر خلاف شهروندان(Listenstaaten) در ضمیمه «11 FEV» امتحان نظری و عملی همیشه ضروری است.
به عبارت دیگر؛ اگر شما گواهینامه از سوریه، افغانستان و ایران …. دارید و میخواهید در آلمان زندگی کنید، شما باید حتما امتحان نظری و عملی را موفقانه پشت سربگذرانید و برای آن حضور در یک آموزشگاه رانندگی (Fahrschule) قبل از امتحان بسیار توصیه می شود. تنها تفاوت شما با کسانیکه از کشور خود گواهینامه ندارند این است، که شما نیازاشتراک درکلاسهای آموزشی در آموزشگاه رانندگی را ندارید.

برای تبدیلی گواهینامه تا باید به ادراه مرجع صدور مجوز رانندگی محل تان که معمولا در شهرداری موقعیت دارد، مراجعه کنید. البته باید در نظر داشته باشید که در شهرهای بزرگ روند ثبت نام و دریافت نامه تائیدی آن از شهرداری بیشتر از شش ماه طول میکشد.

 

چگونه برای تبدیلی گواهینامه ام ثبت نام کنم؟
نظربه منطقه ای که درآن زندگی می کنید، اداره های محلی صدور گواهینامه (“Fahrerlaubnisbehörde” یا “Führerscheinstelle”) تحت نظر شهرداری شهر شما مسئول تمام امور مربوط به گواهینامه از درخواست تا تصمیم گیری در مورد آموزش و تست های لازم به صدور این جواز هستند. شما می توانید اداره مسئول صدور مجوز رانندگی مربوط به منطقه تانرا آنلاین هم پیدا کنید. اما برای ثبت نام باید حضورا به اداره متذکره مراجعه کنید.

 

چگونه گواهینامه جدید بگیرم؟
به منظور درخواست برای گواهینامه نورمال برای اولین بار شما نیاز به انجام موارد زیر دارید:

• ثبت نام در یک مدرسه رانندگی (Fahrschule). در بعضی ازشهرهای بزرگ شما می توانید مدارس رانندگی با معلمان عربی و فارسی زبان درس بخوانید.

• اشتراک در یک دوره یک روزه کمک های اولیه ( ERSTE Hilfe)

• انجام تست بینایی (Sehtest) توسط یک دکتر چشم

• یک عددعکس بیومتریک (biometrisches Passbild)

اما اگر برای یک جواز خاص مثل C1، C، D1، D و یا کلاس E تریلر درخواست میدهید، موارد دیگری هم نیازدارید. مرور کلی از در باره شرایط خاص این جواز های رانندگی را به زبان انگلیسی در وب سایت وزارت فدرال حمل و نقل بخوانید.

 

امتحان نظری چطور انجام میشود؟
برای به دست آوردن گواهینامه آلمان، شما باید امتحان نظری را قبل از امتحان عملی مؤفقانه پشت سرکنید. این امتحان را میتوانید به ۱۲ زبان مختلف را انجام دهید.

آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، یونانی، ایتالیایی، لهستانی، پرتغالی، رومانیایی، روسی، کرواتی، اسپانیایی، ترکی و از سال ۲۰۱۶ در برخی از ایالت های فدرال به زبان عربی نیز ممکن شده است.

این آزمون شامل ۳۰ سوال عمدتا چند گزینه ای است که ممکن است همزمان چند پاسخ صحیح به یک سوال وجود داشته باشد. اگربیش از ده امتیاز منفی دریافت کنید امتحان شما نامؤفق خواهد بود و باید دوباره بعد از دو هفته تکرار کنید.

هردو امتحان نظری و عملی توسط مؤسسات تائید شده (به عنوان مثال DEKRA در برلین، براندنبورگ، مکلنبورگ-فورپومرن، زاکسن، زاکسن-آنهالت و تورینگن) انجام میشود.

مدارک مورد نیاز برای امتحان نظری عبارتند از:

• کارت شناسایی یا پاسپورت

• نامه تائید قرار شما

• اگر برای جواز جدید امتحان میدهید، نامه تائیدی از مدرسه رانندگی

نتایج حاصل از امتحان نظری به مدت یک سال معتبر است. اگرشما در جریان یک سال بعد سپری کردن مؤفقانه امتحان نظری نتوانید امتخان عملی را سپری کنید، امتحان نظری را هم باید دوباره تکرار کنید.

ویب سایت های مختلفی شما را برای آمادگی به امتحان نظری به زبان های مختلف کمک خواهند کرد

 

امتحان عملی چطور انجام میشود؟
بعد از اینکه شما امتحان تئوری را موفقانه سپری کنید میتوانید امتحان عملی را انجام دهید. این امتحان بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول میکشد، که در آن شما باید توانایی خود در رانندگی را نشان دهید. امتحان گیرنده به طور معمول در صندلی عقب ماشین می نشیند و رانندگی شما را بر اساس ایمنی، مهارت و آرامش که دارید بررسی میکند ومعلم رانندگی در کنار شما نشسته و جریان را در موارد اضطراری کنترل میکند.

اگردر امتحان موفق نشوید میتوانید آنرا در فاصله دوهفته تکرار کنید و برای تعداد دفعات امتحان شما هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید عبور نمی کند آن را دوباره را سه بار بعد از فواصل دو هفته. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعاتی شما می توانید.

 

برای تبدلی گواهینامه کشور خودم به چه مدارکی نیاز دارم؟
برای تبدیلی یک گواهینامه خارجی نیازبه مدارک ذیل دارید:
• یک سند هویت رسمی (کارت شناسایی یا پاسپورت).
• گواهی ثبت نام (Anmeldung)
• یک عکس بیومتریک (biometrisches Passbild)
• تائید تست بینایی (Sehtest)
• نامه اشتراک در دوره یک روزه کمک های اولیه (ERSTE Hilfe)
• ترجمه و اصل گواهینامه کشور خودتان
• اما اگر برای یک جواز خاص مثل C1، C، D1، D و یا کلاس E درخواست میدهید، موارد دیگری هم نیاز دارید. مرور کلی در باره شرایط خاص این جواز های رانندگی را به زبان انگلیسی در سایت وزارت فدرال حمل و نقل بخوانید.

 

بدست آوردن گواهینامه چه مقدار هزینه خواهد داشت؟
گواهینامه می تواند بیش از ۱۰۰۰ یورو هزینه داشته باشد. ساعت های درسی عملی و نظری بیشترین هزینه ها را ببار میاورد. اگر شما مکلف به اشتراک در جلسه های اجباری برای رانندگی در (اتوبان، ساعات شب و تونل ها) هستید، این موارد هزینه ها را بالا میبرد. معلم رانندگی شما تصمیم می گیرد که شما چقدر نیاز به درس عملی دارید و تنها اومجاز به ثبت نام شما برای امتحان عملی دارد.

همانطور که در بالا ذکر شد هزینه برای هردو امتحانات نظری و عملی زیاد نیستند، بلکه بیشتر هزینه ها مربوط به ساعات درسی و تکرار امتحان در صورت عدم موفق شدن میشود. بطور مثال لیستی از هزینه ها رایج در ایالت باواریا و بادن-وورتمبرگ اینجا ببینید.

 

چه دلایلی باعث از دست دادن گواهینامه میشود؟
در جاده های آلمان مقررات زیادی وجود دارد. آلمانی ها آن را جنگل ترافیک (Schilderwald) مینامند. همانطور که قوانین زیاد هستند برای عدم رعایت آن مکافات زیادی هم وجود دارد. برای ثبت همه نکات عدم رعایت سیستم خاصی بنام ثبت نکات منفی راننده (Fahreignungsregister – FAER) وجود دارد. در این سیستم همه نکات منفی و عدم رعایت قواعد ترافیکی ثبت میشود و اگر ۸ نکته شود باعث بازپس گیری گواهینامه شما میشود. با توجه به جرمی که مرتکب شده اید، این نکات بین ۲.۵ تا ۱۰ سال پاک میشوند.

جرائم جزئی رانندگی که مربوط به ایمنی جاده ها نمی شوند، به عنوان نکته جرمی ثبت نمیشوند و فقط با پرداخت جریمه دنبال مبشوند. فراموش نکنید که عدم رعایت مقررات رانندگی در هنگام بایسکل سواری هم باعث بوجود آمدن نکته جرمی میشود و تکرار آن موجب از دست دادن گواهینامه خواهد شد.

با توجه به حرکت غیر قانونی که انجام داده باشید، مجازات آن هم متفاوت خواهد بود. که معمولا یا جریمه نقدی (Verwarngeld یا Bußgeld) ویا ممنوعیت از رانندگی (Führerscheinentzug) میباشد. لیستی از جریمه های نقدی آنلاین بخوانید.

اگر شما بدلیل نوشیدن الکل از رانندگی ممنوع شده باشید باید تحت معاینه طبی و روانی قرار بگیرید. در باره این قانون بیشتر بخوایند.

 

اگر آلمان اولین کشوری است که در آن اقامت یافته اید و گواهینامه از کشوری غیر از کشورهای اروپایی دارید، برای تبدیل آن باید هر دو امتحان نظری و عملی را سپری کنید